Rubrika: Výživa

  První jídlo po tréninku, bílkoviny & sacharidy?

Bez ohledu na to, zda chcete přibrat svalovou hmotu nebo chcete jen zhubnout (rýsovat), musíte vždy přijmout po tréninku určitý podíl cukrů.

Pokud chcete hubnout stačí po tréninku přijmout zhruba 20-30g sacharidového přípravku o obsahu 70% sacharidu nebo půlku či jeden kus ovoce. Vždy záleží na vaší aktuální hmotnosti. Také je zapotřebí mít vyzkoušené, jak na vás určité množství cukrů po tréninku působí.

Cukr přijatý po tréninku by měl pouze doplnit základní množství energie. Nesmíte to tedy s příjmem cukrů po tréninku přehánět, aby vám nešel do tuků ani nesmíte příjem cukrů úplně vynechávat.

Pokud jste velice hubený typ (to platí pro muže i ženy), můžete použít sacharidový přípravek v množství 40 - 50 g a zároveň i nějaké to ovoce (viz tabulka dole), protože vaše tělo potřebuje vysoký příjem cukrů a to po celý den.

Největší hloupost je po odcvičení redukčního tréninku přijmout hned proteinový přípravek. Někteří výrobci chybně doporučují proteinové přípravky jako první po tréninkové jídlo.

Bez ohledu na to, zda chcete přibírat či hubnout, je vždy velkou chybou po tréninku přijímat jako první jídlo bílkoviny. Po objemovém i po redukčním tréninku tělo potřebuje nejdříve doplnit sacharidy. Jakmile to neuděláte a to především po tvrdém tréninku, můžete pocítit celkovou slabost a nevolnost. Tu má na svědomí nízké množství cukrů ve vaší krvi.

Tento problém často vzniká nejvíce u lidí, kteří se snaží hubnout a vynechávají v jídelníčku drasticky cukry. Slabší jedinci můžou z vyčerpanosti i omdlít. V redukčním období musíte také přijímat dávky sacharidů. Musíte doplnit cukry, tak aby jste byli schopni po tréninku normálně fungovat.

V objemové fázi přijímejte vždy vyšší dávky cukrů. Jedinci, kteří mají sklony spíše k nadváze, přijímají nižší dávky sacharidů než jedinci, kteří mají silné sklony ke štíhlosti. Je také možné se setkat s lidmi, kteří říkají, že již nechtějí přibírat svalovou hmotu, nebo že chtějí jen „rýsovat“ a proto přijímají ihned po tréninku proteinový přípravek.

I zde platí pravidlo přijmout určitou část cukrů. Jakmile po tréninku vypijete proteinový přípravek jako první zdroj živin, vždy si tělo po jakékoliv fyzické aktivitě bílkoviny přeštěpí složitým a náročným způsobem na sacharidy, které potřebuje v prvních okamžicích po fyzické aktivitě k doplnění energie.

V posilovnách se setkáte s nabídkou proteinových i sacharidových nápojů, které vám obsluha nabízí. Proč tedy v posilovnách po tréninku nabízejí i proteinové přípravky?

Můžete se setkat s obsluhou, která vám bude nesmyslně tvrdit, že proteinové přípravky jsou pro ty, co chtějí hubnout a rýsovat a sacharidové přípravky pro hubené jedince, kteří potřebují nabrat. Se sacharidovým přípravkem budou mít částečně pravdu, ale kýbl s proteinem mají rozdělaný proto, že někteří méně znalý lidé zkrátka protein po tréninku vyžadují.

Množství cukrů v ovoci na 100g
Potravina Sacharidy Energie
Jablka 13g 212Kj/51kcal
Banány 24g 387Kj/93kcal
Hroznové víno 17g 300Kj/72kcal
Meruňky 12g 208Kj/50kcal
Broskve 12g 204Kj/49kcal
Švestky 15g 225Kj/54kcal
Hrušky 12g 217Kj/52kcal

Z předchozích řádků již víte kde je pravda. Proteinové přípravky mají také svoje velké místo v jídelníčku, ale jejich užití je spíše vhodné 1 – 2 hodiny po tréninku, ne dříve! Po tréninku rychleji stoupá potřeba doplnit sacharidy, před bílkovinami. Bílkoviny tělo využívá jako stavební materiál a vaše svaly rostou především, když tělo celkově regeneruje, takže zde není na místě s jejich přijímáním spěchat.

Ulehčete proto tělu regeneraci po tréninku a nepřijímejte jako první jídlo po tréninku bílkoviny, které se stejně jako první po tréninkové jídlo budou přeštěpovat na sacharidy, aby tělo doplnilo energické zásoby.

 

 

2018 © Vseokulturistice.cz – Všechna práva vyhrazena.