Rubrika: Pokročilý

  Otázky a odpovědi pro pokročilé

DOTAZ

Chtěl bych se zeptat na to jaký je rozdíl mezi cvičením lýtek v sedě a lýtky cvičenými ve stoji? Slyšel jsem, že výpony ve stoji budují hmotu na gastrocnemius a v sedě se buduje spíše soleus. Jak to tedy je? Je mi 32 let. Mám problém s rozvojem těchto svalů.

ODPOVĚĎ

Rozdíl mezi těmito cviky spočívá v poloze kolenního kloubu. Lýtka v sedě procvičujete s pokrčenými koleny na 90 stupňů. Zatímco lýtka ve stoji procvičujete s propnutými koleny.

Lýtkový sval je tvořen dvěma různými svaly. Vnější sval dvouhlavý – gastrocnemius a hlouběji je uložen soleus. Tvar lýtka určuje gastrocnemius. Soleus zase ovlivňuje mohutnost lýtka a leží celý pod gastrocnemiusem. Oba tyto svaly se upínají v kost patní přes Achillovu šlachu. Protože svaly mají jeden úpon, pracují společně.

Bez ohledu na pokrčení či propnutí kolene se gastrocnemius zapojuje při výponech obecně. Jde spíše o soleus, kde zapojení tohoto svalu je odlišné. Při výponech ve vstoji se soleus skoro nezapojuje. Soleus dosáhne kontrakce (stažení), když jsou kolena pokrčena. Tedy výpony v sedě.

Důvod je takový, že soleus začíná na holení kosti pod kolenem, zatímco gastrocnemius začíná na stehenní kosti nad kolenem. Teď vám musí být jasné, že během výponů vsedě i ve stoji budete budovat gastrocnemius. Jakmile ale zařadíte výpony vsedě, zapojíte také soleus.

DOTAZ

Chtěl bych se zeptat, jaká je vhodná délka tréninku a jaké je pro to vysvětlení? Četl jsem, že po tréninku delším než je 1 hodina dochází k vyčerpání svalového glykogenu a výsledný efekt je díky tomu spíše opačný. Je to pravda?

ODPOVĚĎ

Čím delší bude váš trénink, tím více svalového glykogenu vyčerpáte. Jakmile přesáhnete únosnou hranici zásob, začne si vaše tělo brát energii ze svalů. Což není jistě v objemové fázi příznivé. Proto v objemovce cvičte intenzivněji, ale v kratším časovém úseku. Glykogen se vyčerpá po 45 – 50 minutách intenzivního tréninku. Zaleží vždy na druhu tréninku a vaší stravě, od které se zásoby glykogenu odvíjejí.

Délka tréninku je závislá na jeho typu
Silový trénink 70 - 90 minut
Objemový trénink a rýsovací 50 - 60 minut
Dvou fázový trénink do 30 minut
Redukční trénink 50 - 60 minut

DOTAZ

Je mi 36 let, 190cm a 110kg. Posiluji 7 let. Začínal jsem na váze 78kg. V současné době mám problémy se spodními zády, (lumbaho) plotýnky. Po měsíci klidu se problémy znovu objeví. Miluji Dřepy a Mrtvý tah.

Právě Mrtvým tahem jsem si pravděpodobě způsobil komplikace. Poraďte co to chce, abych se mohl zase vrátit k tvrdému tréninku MT. Možná, že tím, že jsem byl štíhlý typ, se teď pohybuji na hranici svého maxima. Pomohl by mi třeba 2-3 měsíční klid?

ODPOVĚĎ

Pokud máte skoliózu zad, tak vám v žádném případě nedoporučuji Mrtvé tahy. Máte-li opravdu skoliózu, (poraďte se se svým ortopedem) tak již Mrtvé tahy raději necvičte. Mohl by jste si zapříčinit vážné komplikace především s bederní páteří.

Těžké dřepy také přetěžují celý kloubní systém. Pokud vás při nich bolí záda, snižte váhy a nebo přestaňte dřepy cvičit úplně. Místo nich používejte stroje, kde budete mít spodní záda vždy na podložce. Tím nebude docházet k přetížení bederní páteře. Nezapomínejte na to, že máte jen jedno zdraví.

DOTAZ

Pobolívá mě mírně v krku a tak bych se chtěl zeptat, zda je v hodné přestat cvičit, když jsem teď v objemové fázi? Podařilo se mi již něco přibrat. Jinak se mnou nic jiného není a cítím se dobře.

ODPOVĚĎ

Jestliže vás bolí v krku, nemusíte úplně přestat cvičit. Dejte si dva, tři dny volno a buďte v klidu. Když budete mít dostatek živin pro vaše svaly, nebojte se, že se vaše forma zhorší. Ale dejte pozor, aby jste svůj zdravotní stav nepodcenil. Cvičte méně tvrdě a zkraťte svoje následující tréninky. Preventivně je třeba dbát na dostatečný přísun vitamínů a na vhodné oblečení, aby jste po tréninku nevystydl.

DOTAZ

Mám problém s ramenem. Byl jsem na ultrazvuku a mám tam prý výpotek. Stalo se mi, že při zvedání olympijské s nákladkou 130kg na prsa, jsem při sundávání z vidlí trošku víc nadhodil a v rameni mi bodlo až do bolesti. Potřeboval bych poradit jestli je nějaká látka na zklidnění. Omezuje mě to v tréninku a mohu cvičit jen izolovaně.

ODPOVĚĎ

Poraďte se s lékařem, jestli jste to tedy již neudělal. Musím vám navrhnou nejlepší možnost, kterou jistě nerad uslyšíte. Přestaňte na nějakou dobu úplně cvičit. Rameno dáte do pořádku jen řádným odpočinkem. V posilovně se zaměřujte na trénink spodní části těla. Na cviky, při kterých nebudete vůbec zapojovat do cvičení ramena.

Neexistuje žádná převratná látka, která by vše během okamžiku vyřešila. Přestaňte cvičit a uvidíte zda se váš zdravotní stav zlepšil či nikoliv. Po tréninkové pauze ramena zatěžujte s rozumem. Cvičte s lehkými váhami až po dostatečném zahřátí ramenního kloubu. Později lze váhu postupně navyšovat na předešlou úroveň. Za úvahu by stálo užívání kloubní výživy.

 

 

2018 © Vseokulturistice.cz – Všechna práva vyhrazena.