Rubrika: Začátečníci

  Otázky a odpovědi

Chtěl jsem se zeptat, jestli ve dvaceti letech můžu ještě cvičením nějak výrazněji změnit vzhled své postavy. Geneticky jsem typ I neboli pravítko. Je možné v tomto věku např. dosáhnout cvičením rozšíření ramen a hrudníku? Díky.

Začít posilovat ve 20ti letech je naprosto ideální. Kulturistika je sport, kdy se dosahuje výrazných výsledků až kolem 20tého roku života a mnohdy ještě později. Začít s rekreačním posilováním ve 20ti letech je výbornou věcí, tělo je již ideálně připravené na těžkou zátěž. Nabírání svalové hmoty je nejvíce o píli a dřině v posilovně.

Ahoj. Jaký výrobek je nejvhodnější na přibrání váhy? Přesto že se snažím dostatečně jíst, tak nemohu nabrat neboť mám hodně pohyblivé zaměstnání. Díky za radu.

Základním faktorem, který se při nabírání svaloviny musí dodržet je kvalitní příjem všech živin, optimálně zařazených do jídleníčku. Začni proto nejprve s kvalitním jídelníčkem: Nabírací jídelníček

Sportovní výživa je výborným prostředkem, jak ještě více navýšit přijem živin, především zvednout přísun bílkovin, sacharidů či ostatních látek.

Ve tvém případě by ti měl pomoci sacharidový přípravek s vyšším podílem sacharidů kolem 60 - 70%. Pro nabírání svalové hmoty se nejlépe hodí tento výrobek: Sacharidové přípravky

Nevím jaký je rozdíl, když budu cvičit lýtka v sedě a nebo budu lýtka cvičit ve stoji? Je mezi tím nějaký rozdíl? Hraje to roli při budování svalové hmoty na lýtkách?

Hlavním rozdílem mezi cvičením lýtek ve stoji a v sedě spočívá v poloze kolenního kloubu. Lýtka v sedě procvičuješ s pokrčenými koleny 90 stupňů. Zatímco lýtka ve stoji procvičuješ s propnutými koleny.

Lýtkový sval je tvořen dvěma různými svaly. Vnější sval dvouhlavý - gastrocnemius. Hlouběji je uložen soleus. Tvar lýtka určuje gastrocnemius. Soleus zase ovlivňuje mohutnost lýtka a leží pod gastrocnemiusem.

Oba tyto svaly se upínají v kost patní přes Achillovu šlachu. Protože svaly mají jeden úpon, pracují společně. Bez ohledu na pokrčení či propnutí kolene se gastrocnemius zapojuje při výponech obecně. Jde spíše o soleus, kde zapojení tohoto svalu je odlišné.

Při výponech ve vstoje se soleus skoro nezapojuje. Soleus dosáhne kontrakce, když jsou kolena pokrčena. Tedy výpony v sedě. Důvod je takový, že soleus začíná na holení kosti pod kolenem, zatímco gastrocnemius začíná na stehenní kosti nad kolenem.

Teď ti musí být jasné, že během výponů vsedě i ve stoji budeš budovat gastrocnemius. Jakmile, ale začneš cvičit výpony vsedě, zapojíš také soleus.

Hraju hodně fotbal a chodim i do posilovny, nechci držet nějaký kulturistický jídelníček, ale potřeboval bych poradit nějaký základní jednoduchý jídelníček, abych trochu zesílil a přibral.

Základní jednoduchý jídleníček může vypadat takto:

Snídaně - corn flakes nebo ovesné vločky s mlékem + ovoce
Svačina - tvaroh, nebo silný proteinový přípravek
Oběd - kuřecí hovězí, krůtí, rybí (ne tučné) maso + rýže, těstovin + zelenina
Svačina - rýže nebo těstoviny + protein
1.Večeře - brambory, rýže, těstoviny + nejaké netučné maso + zelenina
2.Večeře - silný protein nebo raději vaječné bílky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik stojí pás na zpevnění zad při posilování, chtěla bych ho koupit tatínkovi do posilovny.

Cena opasku se pohybuje kolem 1000Kč, záleží na značce a kvalitě. Jestliže chceš tatínkovi udělat radost a koupit mu opasek, který by mohl v posilovně dobře užít, nešetři a kup mu kvalitní celokožený opasek, který vydrží spoutu let a je pro záda nejlepší oporou.

Na trhu je velké množství těchko opasků. Nekupuj levný opasek vyrobený z různých kožených náhražek a také nekupuj opasek na suchý zip, který se při cvičení s těžkými váhami rozepíná a stává se nebezpečným.

Před dvěma měsíci jsem přestal cvičit. Teď chci nabrat svalovou hmotu. Jak mám přiblížně dělat série a cviky?

Pokud chceš dosáhnout svalového růstu, tvůj trénink nesmí překročit jednu hodinu. Jestliže znatelně přesáhneš tento čas, dostaneš se do vytrvalostního tréninku, který není určený pro nárůst svalové hmoty. Ideálním časem je 45 - 50 minut.

Můžeš zkusit tento trénink: Objemový trénink 3x týdně (varianta 2)

Většina kulturistů dělí trénink dle svalových partií do několika dnů. Vzhledem k tomu, že trénink by měl mít maximálně 45 - 50 minut, znamená to, že každé partii věnuj 15 - 20 minut. Např: 1. Den: záda, prsa 2. Den: stehna, hamstringy, lýtka. 3. Den: triceps, biceps, ramena.

Větší svalové partie jako jsou stehna, záda, prsa potřebují více času pro odcvičení všech cviků. Postačí jim 3 - 4 cviky, po 8 - 10 sériích. Menší svalové partie, jako jsou biceps, triceps, lýtka, předloktí, budou potřebovat 2 - 3 cviky po 6 - 8 sériích.

Chtěl bych se vás zeptat jestli má vůbec cenu posilovat, když bych měl čas chodit do posilovny jen třeba třikrát týdně (pátek, sobota a neděle). Jestli ano, mohl byste mi napsat nějaký "víkendový " cvičební program? Nechci mít svaly jako kulturista, ani nepotřebuji mit moc velkou sílu, ale chtěl bych mít dobrou svalnatou postavu a chci cvičit jenom ruce, ramena, prsa a záda (nelíbí se mi svaly na nohou a kvůli měnším zdravotním problémům nemůžu posilovat břišní svalstvo).

A taky bych chtěl poradit, jaký by pro mě byl nejvhodnější doplněk stravy, který by měl nejlepší efekt pro urychlení růstu svalů (aminokyseliny, proteiny, gainery, creatin ...? )

Cvičit 3x v týdnu je naprostý ideál. Je ale nutné mít mezi tréninky odpočinkové dny. Zda tuto možnost nemáš a musíš cvičit 3 dny po sobě (pátek, sobota, neděle), nedá se nic dělat. Tento tréninkový split není pro začátečníka nejvhodnější, ale dá se také takhle cvičit. Ze začátku ti to bude možná dělat problémy, protože nebudeš stíhat regenerovat, ale jestli budeš dodržovat kvalitní jídelníček, neměl by jsi mít větší problémy s regenerací.

Můžeš začít cvičit podle tohoto tréninku, který je rozdělený do tří dnů: Objemový trénink 3x týdně - varianta 1

Zda budeš vynechávat z tréninku nohy, brzy zjistíš, že to nebylo dobré rozhodnutí. Horní polovina těla začne sílit a nohy budou slabé a zaostalé! Představ si, že se v létě na pláži svlékneš a budeš mít nohy jak špejličky. Dalším rizikem jsou bolesti v zádech, které přijdou kvůli disharmonii svalů.

Na otázku jaký dopňěk výživy pro nabírání svalové hmoty máš poš používat, odpovím takto:

Základem je vždy proteinový přípravek. Jelikož získat bílkoviny pouze ze stravy je velký problém. Doporučuji ti protein 75% a více. Dalším výrobkem, na který se často zapomíná jsou vitamíny - multivitamín a vitamín C. Jestli budeš chtít dále investovat, pořiď si gainer. Vše o gainerech najdeš zde: Sacharidové přípravky - gainer

Další podrobné informace o všech doplňcích výživy najdeš v tomto uceleném článku této problematice věnované: Přehled suplementů a jejich správné úžívání

Jak nabírat svaly a zároven shazovat podkožní tuk? A neříkejte mi že to nejde řekněte mi jenom jak a bez doplnků stravy. Děkuju

Otázka jak nabírat svaly a zároven zhazovat podkožní tuk, je u každého somatotypu odlišná. Ektomorfní typy, nemájí problém nabírat čistou svalovou hmotu, zde je ale problém nabrat velký podíl svalové hmoty.

U typů postav "ke tloustnutí", je nemožné nabírat svalovou hmotu bez určitého podílu tuků. Zde je podstatný podíl nárůstu svalové hmoty a nárůstu tukového podílu, který se dá zprávnou stravou a intenzivnějším tréninkem redukovat. To záleží na chopnosti jedince, který dokáže svojí dietu dlouhodobě uhlídat a tím nabírá svalovou hmotu s minimálním podílem tukové části.

Dobrý den je mi 16 let a do posilovny chodím přibližně 2 měsíce a za tu dobu mě naběhli hrozně žíly a chtěl bych vědět jak to dát do pořádku děkuji za odpověď.

Pojem "naběhly mi žíly" je dost zvláštní. Je možné, že tě to vystrašilo. Nejedná se však o nic nepřirozeného. Při tréninku si jsi jistě všiml, že po zátěži jsou žíly více vystouplé, protože krevní řečiště musí pojmout více krve, aby svaly dostaly dostatek kyslíku a energie pro vlastní výkon.

Jestliže i v klidovém stavu máš žilnatost více výraznou, je možné, že jsi při cvičení dokázal určitý podíl tukové části vyrýsovat, tedy jsi cvičením spálil tuk a proto je žilnatost na tvých pažích výraznější.

 

 

2018 © Vseokulturistice.cz – Všechna práva vyhrazena.