Rubrika: Pokročilý

  Dřepy – otázky a odpovědi

DOTAZ

Kdy použít opasek?

ODPOVĚĎ

Když se budete rozcvičovat s menšími váhami, opasek můžete dát stranou. Jakmile však začnete dřepovat se slušnými váhami, vždy si opasek berte. Záda potřebují oporu, protože na bederní a křížovou část páteře vzniká při provádění cviku silný tlak.

Tato část páteře je nejrizikovější částí co se týče poškození meziobratlových plotének při dřepech se zátěží.

Jakmile naložíte vyšší váhu na osu a začnete dřepovat, vzniká obrovský tlak na přechod mezi bederní a křížovou částí páteře. Při takovémto zatížení má ploténka (je pomyslným tlumičem mezi obratli) tendenci vyklouznout a tím vznikají zdravotní potíže.

V ploténkách jsou nervová zakončení, proto je každé toto poranění velice bolestivé a často také nevratné. Použitím opasku, a to co nejširším v oblasti bederní páteře, zajistíte zádům oporu a zpevníte tak celý trup. Opasek musíte mít dostatečně utažen, ale tak, aby jste mohli pohodlně dýchat při dolní fázi cviku.

DOTAZ

Jaká je nejlepší hloubka dřepu?

ODPOVĚĎ

Hloubka dřepu by měla být maximálně do vodorovnosti stehenní kosti s podlahou. Jestliže budete klesat příliš nízko pod tuto úroveň, daleko více zatížíte úpon kvadricepsu, který se upíná na drsnatině kosti holenní, přičemž se sval více nenatahuje. Při stresové hloubce pouze přetěžujte úpon.

Možná jste někdy viděli jak vzpěrači „chodí“ až na samé „dno“. Používají při cvičení cheating, klesají co nejníže, aby se mohli stehny odrazit od lýtek a zvládli vyšší tréninková břemena. To však nemá nic společného s růstem stehenních svalů.

Pro samotný kulturistický trénink je ze zdravotního hlediska dlouhodobé používání dřepů pod úroveň vodorovnosti stehenní kosti s podlahou nevhodné až rizikové.

Také se dají používat kratší dřepy, tedy dřepy při kterých nechodíte tak hluboko. Tento způsob cvičení buduje masu svalstva za použití vyšší zátěže, než při klasických dřepech. Jakmile, ale použije vysokou zátěž stoupá i zde riziko zranění LS přechodu (přechod bederní páteře v křížovou) a kolen.

DOTAZ

Použití podložky pod paty ?

ODPOVĚĎ

Používání podložek pod paty při provádění dřepů je v posilovnách stále k vidění. Veškeré podložky vkládané pod paty při dřepech jsou nevhodné a z dlouhodobého hlediska nebezpečné. Podložením pat změníte přirozenou polohu páteře (těla) a tím dochází k problémům.

Podložky pod paty používají lidé se zkrácenými lýtkovými svaly, jelikož nejsou schopní provést dřep na paty. Při provedení dřepů bez podložek pod paty by se „překulili“ na záda. Odstranění zkrácených lýtkových svalů dosáhnete pomocí vhodně voleného strečinku. Při dřepech nemají podložky pod paty co dělat!

DOTAZ

A co bandáže na kolena?

ODPOVĚĎ

Bandáže se používají při těžkých dřepech. Jsou především vhodné pro vzpěrače, kteří chodí v tréninku na jedno či dvě opakování. Samozřejmě že i v kulturistice mají bandáže své místo. Používejte je pouze při těžkých dřepech. Je ale nutné bandáže správně uvázat a zvolit vhodnou délku bandáží. Bandáže by neměli používat nikdy začátečníci! Po odcvičení cviku se bandáže musí okamžitě sundat, aby mohlo dojít k prokrvení nohou.

Bandáže drží (čéšku) kolena sevřená, takže se zmenší procento možného poranění. Bandáže se také používají pro lehký cheating, kdy jste s bandážemi schopni zvládnout vyšší zátěž, než bez nich.

DOTAZ

Jaká jsou omezení dřepů?

ODPOVĚĎ

Dřepy jsou vynikajícím cvikem pro budování i tvarování hmoty stehen. Pro úplné začátečníky jsou však nevhodné. Dřepy, mrtvé tahy a přítahy činky v předklonu patří mezi cviky, které nejsou vhodné pro dospívající mládež. Tyto cviky přetěžují bederní oblast a při aplikaci těchto cviků vzniká při tréninku tlak na hrudní koš. Tato zátěž může způsobit vážné komplikace v průběhu určitého času v němž cviky provádíte. Dřepy a výše uvedené cviky doporučuji provádět až po dosažení 18ti let.

Při dřepech vzniká nárok na dobrou techniku, kterou začátečníci nemohou zvládnout pro ochablost celého těla. Nejdříve musíte posílit svalový korzet. Postupně provádět tlaky na legpressu a časem přejít na dřepy.

Poté jim budete moci plně věnovat svoji energii, která se vám odvděčí svalovým růstem. Při vysokém krevním tlaku jsou dřepy velmi rizikové. Z těžšími váhami dřepujete na kyslíkový dluh, což je velmi náročné na kardiovaskulání systém jedince. Riziko také stoupá i u starších lidí.

 

 

2018 © Vseokulturistice.cz – Všechna práva vyhrazena.