Rubrika: Začátečníci

  Základní cviky – nevratné poškození páteře

Lékařská zpráva:

Bolesti v bederní oblasti páteře, bez propagace do DK, bolí při zatížení – čím je zatížení větší, tím jsou i větší bolesti.
Obj.: Ve stoje je větší lordóza L páteře, svaly pevné, při sedu se tvoří v bederní páteři poměrně výrazná kyfóza L páteře.

Jestli za několik let po intenzivním posilovacím tréninku nechcete od svého ortopeda po kontrole zad obdržet tuto lékařskou zprávu, čtěte pozorně dál!

Vzpěrači, kteří se věnují zvedání těžkých vah od pubertálního věku, mají problémy se zády. Pod těžkými váhami činek se jim za léta tréninku prodlužuje ve stoje lordóza bederní páteře, i když svaly jsou pevné a mohutné. Při sedu se tvoří nepřirozeně výrazná kyfóza bederní páteře.

Což přináší přetížení skupiny svalů napřimovačů zad a to se projevuje stálou bolestí ve spodní části zad, které se těžko někdy zbavíte.

Podívejme se na příklad začátečníka, kterému je 23 let a začíná s posilováním. „Zkušenější“ kamarád mu sestaví trénink, který se skládá ze základních cviků. Stehna – dřepy, ... Záda – mrtvé tahy, přítahy činky v předklonu ... To jsou některé ze základních cviků, které jsou nejčastěji chybně zařazované do tréninku začátečníků pro rozvoj svalových skupin.

Není se ale čemu divit. Mnoho let se tyto cviky, tedy základní cviky s volnou váhou mylně doporučovali začátečníkům s představou, aby se zpevnilo pod těmito váhami celé tělo. Dnes již dávno víme, že tento princip tréninku byl chybný a dodnes někteří trenéři kulturistiky sestavují tréninky začátečníkům podle těchto starých, dnes již neplatných informací.

Jestli vám nějaký absolvent trenérské školy takový trénink jako začátečníkovi sestavil za použití základních cviků, měl by nenávratně vrátit svoje trenérské osvědčení a stydět se.

Na přednáškách nedával pozor, protože přednášející vždy varují před tímto zažitým mýtem, který se neustále objevuje i v nových číslech v časopisů o kulturistice, jistě i na webech o kulturistice. Někteří redaktoři informačních zdrojů, se zapomněli vzdělávat a stále přešlapují mezi informacemi z 80tých let a nestihli se, či nechtěli se přesunout do začátku 10tých let 21 století.

Měli by uvolnit svoji židli někomu kvalifikovanějšímu. Je hrubou chybou nechat začátečníka cvičit s volnými činkami. Paradoxně takto hrubé chyby dělají trenéři starších ročníků, kteří by potřebovali doškolit, lépe přeškolit.

Trenéři mladších ročníků, či čerstvý absolventi již mají nové moderní, ověřené znalosti získané na jednotlivých trenérských školách, které jdou s vývojem kulturistiky ve všech oblastech kupředu.

Určitě jste již někde četli, že pro rozvoj svalové hmoty co se týče tréninku jsou nejlepší základní cviky – cviky tak zvaně s volnými váhami. V těchto článcích, ale již autor neuvádí, že tyto cviky nejsou vhodné pro úplné začátečníky a sportovce zhruba do 18ti let.

Jestliže by jste začaly tyto výše uvedené cviky zařazovat do svého tréninku a pravidelně je prováděli, dříve či později by jste pocítili únavu a bolesti ve spodní části zad. Opodstatnění je jednoduché. Jakmile stoupá tlak při cvičení na spodní část páteře, vzniká riziko zranění a nevratné poškození bederní páteře.

„ Začátečníci by neměly začínat se cviky, které přetěžují tuto oblast! “

Ale zpět k uvedenému příkladu začátečníka, kterému byl chybně doporučen trénink sestavený především ze základních cviků.

Ještě horší variantou by bylo, kdyby začátečník byl mladší 18ti let. Zde by nedocházelo pouze k přetěžování svalů napřimovačů páteře, tak jako u příkladu výše, ale mohlo by zde dojít po dlouhodobém používání těchto základních a přitom velice technicky náročných cviků dokonce i k poškození tvaru páteře, tedy esovitého prohnutí celé páteře a především k určité deformaci bederní páteře (viz výše lékařská zpráva).

Což do budoucnosti přináší nenávratné zdravotní komplikace, jak při sportu, tak v běžném životě. Znatelněji se při těžkých dřepech, mrtvých tazích a při přítahů velké činky v předklonu k pasu začíná deformovat bederní páteř. Tlak na jednotlivé obratle je tak vysoký, že se z přirozeného oblouku v bederní páteři začíná tento oblouk prohlubovat v sedě ve značnou kyfózu, která je přirozeně při sedu normální, ale ne v tak silné míře.

Jakmile se při sedu bederní páteř „více prohýbá“ od normálu, vzniká hyperkyfóza bederní páteře a to nevratně. Zde nepomůže posílení spodní části napřimovačů. Svaly v oblasti bederní páteře mohou být silně vyvinuté, ale problém nevyřeší. Právě naopak, čím více v těchto místech máte svaly rozvinuté, tedy napřimovače páteře, tím více budete při hyperkyfóze bederní páteře při sedu trpět.

Problém jste si způsobili právě používáním těžkých vah jako začátečník, v horším případě jako začátečník mladší 18ti let. Čím mladší sportovec a čím déle provádí tato nevhodná cvičení, tím dříve a závažněji se dostanete do větších problémů. Nejde o samotnou bolest v páteři, ta se nijak neprojevuje. Bolestivé při sedu i při vzpřímeném postoji jsou právě napřimovače zad v bederní části zad.

Věřte nebo ne, ale časem při těchto problémech budete muset přestat používat veškeré těžké cviky, které nutně ke svému vykonání potřebují stabilitu, sílu napřimovačů. Při tréninku bolest ve spodní části zad možná překousnete, ale druhý den se nebudete moci ani pohnout.

Předklon či vzpřímená pozice těla je značně bolestivá až křečovitě bolestivá na několik krátkých okamžiků. Spousta sportovců řekne, že taky jako začátečníci začínali s volnými základnými cviky, to je možné, ale určitě necvičili několik let bez delší přestávky a za půl roku posilovnu opustili a navrátili se třeba až za další rok a znovu se v posilovně jenom krátce ohřáli.

Při takto krátkých návštěvách posilovny se vám i při špatném cvičení málo kdy co stane. Mluvíme zde o kulturistech, kteří od prvního setkání s činkami nikdy nepřestali cvičit a stále usilovně bez tréninkové pauzy posilují již mnoho let.

Lidé mladší 18ti let nemají zastavený růst, tedy plně vyvinuté tělo. Růst není ještě uzamčen a proto se dá ovlivnit skelet a to kladně či záporně.

Všimněte si nějakého velkého namáklého borce ve vaší posilovně a celý týden sledujte jeho trénink. Zjistíte, že z různých zdravotních důvodů nebude cvičit jednotlivé cviky, které vy jako začátečník běžně používáte, jelikož mu tyto většinou dřepy a mrtvé tahy nedělají „dobře“. Takový borec má již v posilovně něco za sebou a je poučen ze svých chyb.

Pravidlem zůstává, že i když budu začátečníkovi říkat jen to nejlepší, to co mu pomůže se vyhnout zbytečným chybám, stejně nikdy neposlechne a chce si vše sám vyzkoušet, musí se spálit jako v životě, jinak neuvěří.

Závěrem bych chtěl znovu z opakovat, že každý úplný začátečník a především sportovci do 18ti let, by neměli do svého tréninku zařazovat nikdy dřepy, mrtvé tahy a přítahy osy v předklonu. Při dlouhodobém pravidelném cvičení za použití těchto cviků se dočkáte výše popsaných problémů a to zcela určitě. Jestli neuposlechnete, časem se sejdete u ortopeda, který vás pošle na rentgen bederní páteře a závěrem bude výše popsaný nález. Nebudete první ani poslední, můžete to však změnit!

Bolesti napřimovačů páteře ve spodní části můžete mírnit masážemi, které však pomohou tak na jeden týden, dle závažnosti. Protahujte napřimovače strečinkovými cviky, protože napřimovače zad mají tendenci ke zkracování, a proto se bolesti ještě ve zkráceném svalu stupňují.

Poslední variantou jak bolesti vyhnat z těla je možnost méně reálná pro většinu z vás a to přestat úplně posilovat. Základní cviky mají svoje místo v kulturistickém tréninku, ale nejsou výtány v tréninku začátečníků.

 

 

2018 © Vseokulturistice.cz – Všechna práva vyhrazena.