SPORTOVNÍ VÝŽIVA:    SLEVY - AKCE | PROTEINY | GAINERY | ANABOLIZÉRY | AMINOKYSELINY | SPALOVAČE | KLOUBNÍ VÝŽIVA | VITAMÍNY
Jay Cutler - Mr. Olympia 2006
levne-proteiny


24.07. | Výživa

Vláknina, myslíte na ni?

Vláknina, myslíte na ni?
Sportovci se soustředí hlavně na tréninkové a závodní výkony. Strava se u sportovců stává důležitým faktorem k dosažení úspěchu. Jak vypadá vaše strava? 2g bílkovin a co vláknina!

Většina lidí trpí nedostatkem vlákniny a konzumuje velice malý podíl denní doporučené dávky. Což je cca 25g/den. Proč je vláknina tolik důležitá? Právě pro svoji nestravitelnost. Tělo nedokáže vlákninu strávit, takže může projít celým trávicím ústrojím a nakonec ji vyloučíme stolicí.

Napomáhá tělu při vylučování a dokonalému pročištění střev od hnilobných bakterií, které se vyskytují v tlustém střevu. Vláknina také dokáže urychlit váš metabolizmus, což je pro hubnutí velice příznivé.

Jestliže budete chtít zvýšit příjem vlákniny, kvůli vašemu zdraví nebo z důvodu hubnutí, nebude to pro vás nic složitého, ani nového. Vláknina se totiž vyskytuje především v ovoci a zelenině. Takže stačí pouze provést určité změny v jídelníčku a vaše strava získá na pestrosti.

Vláknina – komplexní sacharid, vyskytuje se v rostlinách a je tvořen jednotkami cukru nebo polysacharidy. Lidské trávicí enzymy nemohou rozložit vlákninu na stravitelné kousky a proto není možné vlákninu absorbovat do krve. Takže nemůžete z vlákniny přijímat žádnou energii, která by vám dodávala sílu pro cvičení.

Typy vlákniny

1. Rozpustná
2. Nerozpustná

Každá z nich ovlivňuje chod těla jiným způsobem.

Rozpustná vláknina

Rozpustná vláknina se rozpouští ve vodě za vzniku viskózní substance, která zpomaluje pohyb potravy. Tělo tedy může v klidu absorbovat důležité výživné látky. Zároveň odstraňuje nežádoucí látky – cholesterol. Rozpustná vláknina je obsažena: ovesné vločky, ječmen, žitná zrna, luštěniny, citrusové plody a jablka.

Nerozpustná vláknina

Nerozpustná vláknina se nerozpouští ve vodě, ale absorbuje vodu, proto urychluje průchod potravy trávicím systémem a odstraňuje odpadní látky v tlustém střevě.

Vlákninu nalezneme v pšeničných otrubách, různá semínka, zeleninové slupky a ořechy.

Bez dostatečného příjmu vlákniny a s tím je spojen i nedostatek minerálních látek, vitamínů a enzymů, nemůžete dosáhnout vašeho sportovního cíle.

Vláknina a sport

Příjem vlákniny má pro tělo dvojí efekt. Jak už bylo výše zmíněno, napomáhá k vyprazdňování těla a k odstraňování nežádoucích látek z těla ven. Druhým pozitivem vlákniny je obsah v potravinách, které obsahují další potřebné a nezbytné látky pro tělo. Jedná se o minerální látky, vodu, vitamíny a cukry.

Co se týče nárustu svalové hmoty, u těžko přibírajících jedinců je velice vhodné přijímat cukry z ovoce. Místo džusů raději jeste zralé a čerstvé kusy ovoce. Džusy obsahují často skryté plísně, které se dostávají po konzumaci džusů do zažívacího traktu a tam dělají „neplechu“.

Asi nejdůležitějším faktem zůstává, že vláknina bojuje proti rakovině tlustého střeva. Touto nemocí je zasaženo rok od roku větší a větší množství obyvatel celého světa. Přitom obrana proti této zákeřné a nevyléčitelně smrtelné chorobě je snadná. Stačí zvýšit denní podíl vlákniny ve stravě na 25g. Studie dokazují, že lidé konzumující vlákninu v této hodnotě, mají rapidně menší šanci onemocnět rakovinou tlustého střeva.

Příliš vysoký příjem vlákniny

Při zařazování většího podílu vlákniny do stravy si dávejte pozor na nadbytečný přísun. Jakmile zvýšíte podíl vlákniny na vyšší hranici než je doporučená denní dávka (25g), mohlo by docházet k příliš rychlému průchodu potravy zažívacím traktem, než je pro tělo vhodné. Organizmus by pak nebyl schopen vstřebat všechny důležité látky obsažené v přijmuté stravě.

Jestliže naopak konzumujete příliš málo vlákniny, měli by jste to co nejdříve změnit. Nejlepším způsobem bude postupné navyšování dávek během dne, po dobu několika týdnů. Tím se vyhnete problémům jako jsou žaludeční problémy, nadýmání apod., které by mohli nastat při příliš vysokém nárůstu konzumované vlákniny v krátké časové jednotce.

Dále nesmíte zapomínat na dostatečný příjem tekutin během dne. Bez dostatečné hydratace (zavodnění) nemůže vláknina plnit svůj úkol. Důležitost příjmu tekutin je dvojnásob důležitá, pokud zvýšíte podíl vlákniny ve vašem jídelníčku.

Doporučená denní dávka vlákniny

Při konzumaci 25g vlákniny denně, snížíte riziko vzniku srdečních chorob, udržíte si dobrou hladinu cholesterolu v krvi. Dále snížíte riziko cukrovky a zácpy.

Vlákninu můžete zakoupit zde jako doplněk stravy. Na trhu je velké množství druhů vláknin. Stačí si pouze vybrat. Nejprodávanější vlákninou jsou výrobky, které jsou ochucené například pomerančová, citrónová, jahodová atd. Obecně se dá říci, že vlákninu můžete brát 2x denně po 1 - 2 lžičkách, rozmíchanou ve vodě. Přednost by jste však měli dávat vláknině z přirozených zdrojů - ovoce, zelenina.SOJA PROTEIN 85 - 1kg
Kvalitní Sojový protein s podílem 85% bílkovin. S nízkým obsahem tuků, vhodný i při redukční dietě.
Cena: 345 Kč levne-proteiny.cz
SUŠENÉ BÍLKY 84 natural - 1kg
Stejně jako v klasických vejcích tak i v sušených vaječných bílcích naleznete hodnotné aminokyselinové spektrum.
Cena: 498 Kč levne-proteiny.cz
WPC PROTEIN 80 - 1kg
WPC protein se vyznačuje dobrou stravitelností a kvalitním spektrem aminokyselin, což z něj dělá vysoce účinný proteinový přípravek.
Cena: 390 Kč levne-proteiny.cz
Náš TIP
číst

Vláknina, myslíte na ni?

Sportovci se soustředí hlavně na tréninkové a závodní výkony. Strava se u sportovců stává důležitým faktorem k dosažení úspěchu. Jak vypadá vaše strava? 2g bílkovin a co vláknina!
číst

Zdroje bílkovin v potravinách

O bílkovinách se toho napsalo již mnoho. Snad v každém časopise o kulturistice a fitness najdete článek o důležitosti bílkovin. Přinášíme vám přehled těch největších potravinových zdrojů bílkovin.
číst

Glykogen – zajistí váš objem !

Co je to glykogen a k čemu je dobrý by mělo zajímat všechny příznivce fitness, kteří se snaží nabrat svalovou hmotu a nebo se pokouší o redukci podkožního tuku.
OVESNÁ KAŠE - 1kg
Ovesná instantní kaše je bohatým zdrojem komplexních sacharidů, které vám dodají potřebnou energii hned po ránu nebo kdykoliv během dne formou svačiny.
Cena: 160 Kč levne-proteiny.cz
MASS GAINER - 1kg
Sacharidové přípravky – gainery jsou dobrým pomocníkem pro ty, kteří se snaží zvýšit objem svalové hmoty.
Cena: 287 Kč levne-proteiny.cz
CREATIN - 1kg
Za posledních 20 let se Creatin stal opravdovým fenoménem mezi špičkovými kulturisty. A tak by jste jeho účinky při budování svalové hmoty měli také vyzkoušet.
Cena: 420 Kč levne-proteiny.cz
číst

Prevence bolestí kloubů

Pro preventivní užívání kloubní výživy jsou vhodné přípravky založené na hydrolyzovaném kolagenu, který vyživuje chrupavky, vazy a celý kloubní aparát.
číst

Nepodceňujte příjem Aminokyselin

Proč vlastně investovat peníze do aminokyselin a jaké aminokyseliny jsou nejlepší pro rychlé nabírání svalové hmoty? Naleznete zde základní informace o aminokyselinách.
číst

Jak rychle zhubnout?

Tento problém řeší řada z vás. Říkáte, že jste již vyzkoušeli všechny diety? A žádná nebyla účinná. Tento článek vám pomůže najít to správné řešení. Nadešel čas, kdy vaše kila půjdou dolů!
číst

Otázky a odpovědi - suplementy!

Otázky a odpovedi se staly nedílnou součástí tohoto serveru o kulturistice a fitness, dnes se budeme věnovat přímo tématu suplementace.
číst

První jídlo po tréninku, bílkoviny & sacharidy?

Každý kdo se snaží shodit či přibrat svalovou hmotu, by měl vědět co má jeho první jídlo po tréninku obsahovat. Vysvětlení toho jakou stravu přijmout a proč se dozvíte zde.
číst

Snídaní k svalovému růstu!

První jídlo dne musí být kvalitní a plnohodnotná snídaně, která obsahuje převahu sacharidů. Nevynechávejte snídani jen pro nedostatek času a vaši lenost po ránu.
číst

Vše o vitamínu C

Použití vitamínu C v kulturistice a fitness. Seznam přírodních zdrojů vitamínu C. Dávkování vitamínu C.
Zvážení a aplikování těchto rad je na každém z vás! | Kopírování a šíření těchto materiálů je bez souhlasu redakce zakázáno!
Copyright © 2013 kulturistika & fitness | Levne-proteiny.cz | Posilovani-Fitness.eu | Fitness Centra v Praze