SPORTOVNÍ VÝŽIVA:    SLEVY - AKCE | PROTEINY | GAINERY | ANABOLIZÉRY | AMINOKYSELINY | SPALOVAČE | KLOUBNÍ VÝŽIVA | VITAMÍNY
Jay Cutler - Mr. Olympia 2006
levne-proteiny


03.01. | Pro pokročilé

Unilaterální trénink

Unilaterální trénink
Máte problém rozvinout určitou svalovou partii? Zkuste Unilaterální trénink, kterým se zaměříte na vaše slabiny a změníte je během krátké doby k nepoznání.

Unilaterální trénink znamená oddělit při tréninku jednu stranu těla od druhé. Cvičíte tedy například jednou paží, kdežto druhá paže zatím odpočívá a čeká na odcvičení první paže. Nejúspěšnější šampióni ze 40. let jako John Grimek a Steve Stanko také často cvičili jednou paží. Unilaterálním tréninkem se jim podařilo dosáhnout výrazných výsledků, během krátké doby.

Při unilaterálním tréninku můžete určitý sval zatížit větší váhou než normálně, jelikož všechna energie směřuje do jednoho svalu, a proto můžete použít vyšší zátěž k procvičení svalů. Například, když budete provádět rozpažování na ramena s 10 kilovými činkami, tak jednou paží zvládnete váhu 12 kilogramů. Sval více zatížíte a budete jej motivovat k vyššímu růstu.

Zařazení unilaterálních cviků je především vhodné pro sportovce, kteří se věnují sportům, kde je tělo zaměstnáváno nestejnoměrně (atletické sporty, bojové sporty). Nebo i pro ty, kteří se věnují činnosti, jako je nošení a zvedání břemen jednou končetinou, štípání či řezání dřeva.

Tělo přitom pracuje, ale nestejnoměrně zatěžuje svaly. Pří tréninku jednou končetinou se můžete zaměřit na určitý sval, třeba na levý biceps, triceps, lýtko, stehno apod. Trénujete totiž menší část těla a tím můžete věnovat více energie do určité oblasti. Dosáhnete lepší izolace a soustředěný sval více zatížíte, než kdyby jste trénovali oba svaly na jednou.

Někdo by mohl namítnout, že cvičení s jednoručkami je vlastně unilaterální trénink, jelikož cvičíte střídavě například pravou a levou paži. Rozdíl je však v tom, že necvičíte střídavě, ale vždy jednou paží.

Tzn. jestliže například budete provádět rozpažky ve stoji pro deltové svalstvo, nepoužijete dvě jednoruční činky, ale pouze jednu jednoruční činku, právě pro odcvičení jednoho deltového svalu.

Pokud tedy budete chtít procvičit pravou stranu ramene, uchopíte jednoručku do pravé paže a levou paží se můžete zapřít o postavenou lavičku či zeď, tak aby jste udrželi rovnováhu. Uvidíte, že jednou paží jste schopni zvládnout vyšší zátěž, než kdyby jste v každé paži měli jednoruční činku a prováděli rozpažování obouruč.

Princip Unilaterálního tréninku je v tom, že tělo ví, že již v druhé ruce nemáte činku a nebudete ji tedy chtít zvedat, a proto si nešetří energii pro druhou paži a veškerou energii zaměří právě pro pravé rameno. Jinými slovy, je snažší zvedat jednu činku než činky dvě, a proto můžete sáhnout po větší jednoručce a sval více zatížit. Pro druhou paži, rameno, provedete to samé.

Nevýhodou tohoto tréninku je, že doba tréninku je dvojnásobně delší než kdyby jste cvičili oběmi pažemi najednou. Dále je zde větší spotřeba energie, než při normálním cvičení. Vaše série však budou produktivnější a nebudete jich muset cvičit tolik, unilaterálním tréninkem necvičte naráz všechny partie.

Tuto techniku je třeba zařazovat pro ochablé svalstvo jedné poloviny těla. Můžete se zaměřovat i na detaily. To znamená, když budete mít jeden biceps ochablejší než ten druhý, není nic jednoduššího, než použít tuto techniku a rozdílnost svalů tak postupem času vyrovnáte.

Unilaterální cviky můžete použít také při stagnaci, k její rozboření. Svaly zatížíte jinak, než jsou zvyklé. Můžete třeba cvičit i pod jiným úhlem, než by vám velká činka dovolila.

U některých cviků může dojít při použití zbytečně těžké váhy k poranění, například při tricepsovém stahování kladky jednou paží není postavení paže tak stabilní a může dojít k poranění úponu. Proto je nutné používat rozumně tréninková břemena.

Standardní série

Provedete určitý počet opakování jednou končetinou a poté odcvičíte stejný počet opakování končetinou druhou. Potom následuje pauza a cvičení se opakuje.

Cviky pro unilaterální trénink
Sval Prováděný cvik
Biceps Zdvihy jednou paží s jednoručkou nebo s kladkou, zdvihy s oporou lokte
Triceps Stahování kladky, francouzský tah s jednoručkou (v sedě, v leže), kick-back
Ramena Rozpažování a předpažování s jednoručkou či s kladkou, tlaky jednou paží na stroji
Prsa Střihy s jednou paží na kladce, tlak na stoji jednou paží
Záda Přítahy činky k pasu jednou paží
Stehna Předkopávání a zakopávání, leg-press, dřep na jedné noze, výpady
Lýtka Výpony na jedné noze, výtlaky na leg-presssu na jedné nozeSOJA PROTEIN 85 - 1kg
Kvalitní Sojový protein s podílem 85% bílkovin. S nízkým obsahem tuků, vhodný i při redukční dietě.
Cena: 345 Kč levne-proteiny.cz
SUŠENÉ BÍLKY 84 natural - 1kg
Stejně jako v klasických vejcích tak i v sušených vaječných bílcích naleznete hodnotné aminokyselinové spektrum.
Cena: 498 Kč levne-proteiny.cz
WPC PROTEIN 80 - 1kg
WPC protein se vyznačuje dobrou stravitelností a kvalitním spektrem aminokyselin, což z něj dělá vysoce účinný proteinový přípravek.
Cena: 390 Kč levne-proteiny.cz
Náš TIP
číst

Cviky pro objem bicepsů

Pokud chcete rozvíjet svoje bicepsy, musíte znát základní rozdíly mezi cviky, které používáte v tréninku bicepsových svalů a dobře těchto znalostí využít ve svůj prospěch.
číst

Jak na vnitřní část hrudníku?

Vnitřní část prsních svalů často zaostává za rozvojem prsního svalu v místech jeho úponu.
číst

Jak na objem hrudníku

Prsní svaly patří do skupiny největších svalů lidského těla. Pro jejich procvičení se nabízí mnoho cviků, ale jak se mezi širokou škálou cviků orientovat?
OVESNÁ KAŠE - 1kg
Ovesná instantní kaše je bohatým zdrojem komplexních sacharidů, které vám dodají potřebnou energii hned po ránu nebo kdykoliv během dne formou svačiny.
Cena: 160 Kč levne-proteiny.cz
MASS GAINER - 1kg
Sacharidové přípravky – gainery jsou dobrým pomocníkem pro ty, kteří se snaží zvýšit objem svalové hmoty.
Cena: 287 Kč levne-proteiny.cz
CREATIN - 1kg
Za posledních 20 let se Creatin stal opravdovým fenoménem mezi špičkovými kulturisty. A tak by jste jeho účinky při budování svalové hmoty měli také vyzkoušet.
Cena: 420 Kč levne-proteiny.cz
číst

Unilaterální trénink

Máte problém rozvinout určitou svalovou partii? Zkuste Unilaterální trénink, kterým se zaměříte na vaše slabiny a změníte je během krátké doby k nepoznání.
číst

Budování masivního hrudníku

Návod na vypracování masivního hrudníku s praktickým tréninkem, který zvětší rozměry vašich prsních svalů.
číst

Osobní trenér

Staňte se kvalitním a vyhledávaným trenérem ve vašem okolí. Nabízejte nadstandardní služby svým klientům, kteří vás budou všude doporučovat.
číst

Shyby – král cviků

Shyby jsou králem cviků mezi cviky pro šíři zádových svalů. Kdo neshybuje, nemá široká záda.
číst

Jak na nejsilnější paže?

Silné vypracované paže budili od jak živa dojem síly a vitality. Budí respekt každého, kdo takový znak síly vlastní.
číst

Problémy s klouby (menisky a disky)

Máte bolavé klouby, víte proč? Co děláte špatně? Používáte kloubní výživu?
číst

Jak na roztaľžení hrudního koąše?

Cvičíte prsa již několik let, máte dostatek hmoty, ale není to pořád ono? Něco tomu chybí? Možná šidíte sami sebe, váš hrudní koš by mohl budit mnohem větší objem na okolí. Jak toho dosáhnout?
Zvážení a aplikování těchto rad je na každém z vás! | Kopírování a šíření těchto materiálů je bez souhlasu redakce zakázáno!
Copyright © 2013 kulturistika & fitness | Levne-proteiny.cz | Posilovani-Fitness.eu | Fitness Centra v Praze