Rubrika: Cviky

  Sklapovačky s rotací

Hlavní zapojené svaly

Přímý břišní sval (musculus rectus abdominis)

Plochý sval lokalizovaný na přední ploše břicha na obou stranách bílé linie. Začíná na chrupavkách pátého, šestého a sedmého žebra a na hrotu prsní kosti. Sestupuje vertikálně a pojí se k horní hraně stydké kosti. Při stahu předklání hrudník nebo zvedá pánev, přičemž zároveň stlačuje břišní orgány. Hraje důležitou roli při defekaci a porodu.

Zevní šikmý sval břišní (musculus obligus externus abdominis)

Široký sval umístěný na postranní stěně břicha. Začíná na posledním žebru a šíří se šikmo ve tvaru vějíře mnoha svazky, které končí ve šlašité membráně vážící se do pochvy přímého svalu břišního. Stahy tohoto svalu táhnou žebra dolů, předklánějí hrudník nad pánev a uklánějí hrudník do stran.

Vnitřní šikmý sval břišní

Sval ležící pod zevním šikmým svalem. Vychází z předního horního trnu kosti kyčelní a aponeurozy širokého svalu zádového a vede vpřed jako vějíř. Na horu se připojuje k chrupavkám posledních žeber, dolů do stydké kosti a vpředu ve středu končí v široké membráně, která se slučuje s pochvou přímého svalu břišního. Jeho funkcí je stahovat dolů žebra, předklánět hrudník, uklánět ho do stran a stlačovat břišní orgány. Pod tímto svalem běží v rovnoběžné rovině přičný sval břišní.

Ostatní zapojené svaly

Bedrokyčlo - stehenní sval (musculus iliopsoas)

Sval tvořený dvěma částmi: musculus psoas major, začínající na posledním žebru a bederních obratlích a musculus iliacus, začínající na kyčelní a křížové kosti. Obě části se spojují a když vstupují do stehna, připojují se k malému trochanteru stehenní kosti. Jeho funkcí je ohýbání dolní končetiny v kyčli vpřed a fixace pánve a dolní končetiny k páteři a tím udržení vzpřímeného postoje.

Provedení cviku

Lehněte si na zem, nohy jsou natažené a ruce máte na prsou.

Nadechněte se a s výdechem silou břišních svalů zvedejte s kulatými zády hrudník a kolena k sobě. S nádechem se vracíte do původní polohy.

přehraj Video | nejdeli přehrát instaluj Flash

Foto instruktáž


Fáze 1

Fáze 2

Sklapovačky s rotací jsou velmi náročným cvikem, který zvládnou pouze jedinci se silnými břišními svaly. Začátečník nemá šanci cvik odcvičit pro nedostatečně silné břišní svalstvo.

Detail cviku


Fáze 1

Fáze 2

Cvik provádějte pomalu a kontrolovaně se zapojenými břišními svaly po celou dobu cvičení v obou fázích pohybu. Břišní svaly udržujte neustále pod napětím správnou technikou při provádění cviku.

Rozbor cviku

A - počáteční poloha

1. Počáteční poloha cviku je velice důležitá. Všimněte si z obrázku, že nikdy nepoložíte nohy ani hrudní část těla na zem. Nohy a hrudník držíte neustále nad zemí, což zajišťuje stálé pnutí a zapojení břišních svalů, které tak nemají šanci si během cvičení odpočinout.

2. Nejtěžší část pohybu není přitáhnout nohy k hrudníku, ale návratová poloha, kdy držíte hohy a hrudník těsně nad zemí. Břišní svaly jsou pod stálým napětím což je dobře.

B - závěrečná poloha

3. Při závěrečné poloze je velice důležité najít polohu, kdy je poloha v horní fázi cviku maximální. Jestliže budete stehna přitahovat příliš k tělu, částečnou práci břišních svalů budou přebírat kvadricepsy.

Příliš přitažený hrudník k stehnům začne do cviku zapojovat antagonistický sval břicha napřimovače páteře.

Je tedy velice podstatné najít svoji správnou polohu, kdy pohyb v horní části polohy na moment zastavíte, tím se ještě více pnutí břišních svalů navýší.

Závěr

Sklapovačky s rotací jsou velice obtížným cvikem, který nezvládne každý. Jesliže již nevíte co by zabralo na vaše silné břišní svaly, nastudujte si techniku cviku a uvidíte, že břišní stěna dostane nový impuls k ještě většímu zesílení vašich břišních svalů.

 

 

2018 © Vseokulturistice.cz – Všechna práva vyhrazena.