Rubrika:

  Sergio Oliva „The myth“ – mýtus

Póza zvaná „Vítězství“, vzešla naprosto náhodou z ničeho. „Někdy v šedesátých letech jsem pózoval a napadlo mě zvednou ruce nad hlavu. Jakmile jsem to udělal, všichni se mohli zbláznit. Od té doby jsem musel před fanoušky vždy pózu Vítězství předvádět, jinak by mě nepustili z pódia. Lidé mi začali říkat Mýtus a pojmenovali tento můj postoj jako Vítězství.“

Jedinečná póza vítězství

Sergio Oliva se narodil 4. července 1941 na Kubě v Havaně, jako jeden z 22 dětí. Svoji kariéru odstartoval jako vzpěrač kubánského národního týmu. Když Sergiovi bylo 20 roků konala se soutěž Pan American Games na Jamajce a on věděl, že to je jeho velká šance, jak utéct Z Kuby do USA s celým kubánským týmem.

Podařilo se mu v Americe zůstat. Začátky nebyli jednoduché. Nejdříve pracoval jako slévač těžkých kovů, což je velmi fyzicky náročná práce, která Sergio Oliva vysilovala, ale i přesto dokázal Sergio Oliva nalézt sílu k večerním tréninkům.

V roce 1963 po několika letech tréninku vyhrál na soutěži Mr. Young Chicagoland. V roce 1964 byl Sergio Oliva ještě úspěšnější a získal tituly Mr. Illinois a Mr. Mid-States. Tyto úspěchy mu dodali sebedůvěru a odvážil se na svojí první opravdu významnou soutěž Mr. America, kde skončil jako nováček na sedmém místě.

Sergio Oliva ve věku 22 let

Příští rok se dokázal Sergio ještě lépe připravit a u místil se na čtvrtém místě. V téhle době byla ze Sergeje Olivy pomalu vycházející hvězda. V dalším roce (1966), soutěž Mr. America již vyhrál. Poté dostal nečekané pozvání od Joe Weidera na Mr. Word, kde se mu podařilo vybojovat titul (17. září 1966).

Jako Mr. World předvedl tyto tělesné míry: prsa 130 cm, biceps 51 cm, pás 75 cm, stehno 68 cm, lýtko 48 cm a váha 97 kg. Otevřela se mu cesta na 2. ročník Mr. Olympia. Výsledek pro Sergia Olivu bylo 4 místo.

1. Larry Scott
2. Harold Poole
3. Chuck Sipes
4. Sergio Oliva

Ročník Olympie 1966, byl poslední soutěží Larryho Scotta, který odešel do zákulisí. Dvojnásobný držitel titul Mr. Olympia (1965 a 1966) necítit potřebu dále obhajovat další ročníky. Tím však vznikli spekulace, že se Larry Scott obává porážky od Sergia Olivi.

Sergio Oliva se stával opravdovou kulturistickou hvězdo, kdy se sním začínalo počítalo už jenom na té nejvyšší profesionální úrovni.

O rok později na Olympii v roce 1967 Sergio Oliva předvedl brutální formu svých mohutných svalů a porazil všechny soupeře bez milosti. (Larry Scott se již neúčastnil). Díky Sergiovi dostala kulturistika nový impuls, novou hvězdu, která oslnila tisíce fanoušků. Sergio Oliva byl svojí postavou naprosto vyjímečný.

1. Sergio Oliva
2. Chuck Sipes
3. Harold Poole
4. Dave Draper

Citace Joe Weidera: „Na Sergiovi Olivovi bylo mnohem více, než jenom hromada mohutných svalů - byla to jeho duše. Žádný jiný kulturista nedokázal ohromovat lidi, jako Oliva“.

Sergio Oliva získal ještě další dvě prvenství jako Mr. Olympia v roce 1968 a 1969.

Sergio Oliva trénoval s Arthurem Jonesem, který sestrojil vlastní stroje a sestavoval tréninky pro Sergia Olivu. „Tyto stroje nebyli jako všechny stroje v posilovnách byly odlišné. Arthur Jones se mě zeptal co si myslím o jeho strojí a jestli je chci vyzkoušet? Tohle cvičení bylo opravdu od všeho odlišné. Trénovalo se systémem do selhání, kdy jsem ukončil celý vyčerpaný sérii a myslel si, že je konec tréninku, Arthur mě ale hnal na další stroj.“

Sergio Oliva trénuje na strojích sestavených Arthurem Jonesem

Období Olympií roků 1970 – 1975, patřilo již Arnoldovy Schwarzeneggerovi. Sergio Oliva nebyl překonán nikým jiným než Arnoldem Schwarzeneggerem. Sergio dnes tvrdí, že o titul v roce 1970 přišel neprávem. „Nepatřil jsem mezi Weidrovi svěřence a proto jsem nemohl již dál vítězit, i kdybych měl ještě lepší formu“.

(Pozn. Redakce: Sergio Oliva z Olympie 1972 a Mike Mentzer z Olympie 1980 se cítili být ukřivdění jejich porážkou Arnoldem, při soutěžení na Mr. Olympii, jelikož oba se stali obětí obchodu, některých lidí v zákulisí.)

Sergio Oliva zmobilizoval síly a postavil se proti Arnoldovi znovu, tentokrát v roce 1972. O této Olympii se mluví dodnes a spekuluje se zda Arnold právem porazil Olivu. Arnold na této Olympii byl již držitelem dvou titul, to stavělo Arnolda Schwarzeneggera do role favorita a očekávalo se od něho třetí vítězství. Od Olivi se očekával výborný comeback, který by mohl ohrozit Arnolda jako držitele titulů Mr. Olympia.

V zákulisí Olympie 1972 pózuje Oliva s Arnoldem, v pozadí je vidět Frank Zane

Arnold v těsném souboji zvítězil nad Olivou v poměru 4 rozhodčí ku 3 rozhodčí pro Arnolda. O vítězství Arnolda nad Olivou je dodnes vášnivým tématem, kdy Oliva tvrdí, že Weider schválně vybral pozadí na pódiu ve velmi tmavé barvě, aby Sergio Oliva splýval s pozadím a jeho svaly nemohli tak vyniknout oproti bílému Arnoldu Schwarzeneggerovi. Sám Arnold neoficiálně prohlásil, že jeho vítězství nebylo oprávněné. Že jeho vítězství bylo otázkou politiky. Sergio Oliva byl lépe připravený a měl titul získat.

Sergio Oliva od této porážky startuje pouze na soutěžích federace WBBG. Jelikož nevěřil, že by mohl obsadit příčku na Olympii, která by patřila jeho závodní formě. V roce 1984 po 12 letech se na Mr. Olympii Sergio Oliva vrátil. Nepodařilo se mu však získat umístění hodné vítězi Olympií roků 1967, 1968 a 1969, skončil až na 8mé příčce. Fanoušci však doslova šíleli. Kulturistika již nabývala jiných rozměrů než měl Sergio (doba Lee Haneye), ale Sergio Oliva byl žijící legendou, která měla svoje charisma, přitažlivost, kouzlo a dokázal si získat srdce fanoušků.

I když Sergio Oliva na Olympii 1984 skončil jako osmí, pro fanoušky byl Sergio šampión!

Výsledky Mr. Olympie 1984

1. Lee Haney
2. Mohamed Makkawy
3. Jusup Wilkosz
4. Albert Beckles
5. Roy Callender
6. Samir Bannout
7. Bob Paris
8. Sergio Oliva
9. Tom Platz

Příští rok po takové porážce, kterou Sergio Oliva bral jako konec, skončil s kariérou profesionálního bodybuildera. Média se o Olivovi začali zase masivně zajímat, když byl postřelen do břišní dutiny a pravé paže při incidentu se svojí exmanželkou, se kterou se rozvedl.

Sergio Oliva a steroidy!

„Je mi jedno, jestli lidi berou steroidy, tady žiješ v Americe a každý si může dělat co chce. Já steroidy nepropaguji, ale nezapírám, že jsem je bral jako Arnold Schwarzenegger, který byl první člověk, který je do státu přivez. Všichni v mém okolí steroidy používali: Arnold, Larry Scott, Steve Reeves i Dave Draper. To je jen několik jmen, brali je všichni, ale v úplně jiných dávkách než dnes. Tenkrát jsme měli k dispozici Decu a Dianabol, nic jiného nebylo k dostání. Nesmíš však zapomenout, že tyhle všichni vypsaný borci byli ti vyvolení, měli super genetiku. Mohl jsem jíst cokoli a vždy se mi to přeměnilo na svaly. Tenkrát doktoři pořádně netušili, co steroidy mohou s člověkem udělat – můžou ho z ničit, jako všechny drogy!“

Závěrem si troufám napsat, že Sergio Oliva byl vyjímečně talentovaným mužem, který si zaslouží mnohem více pozornosti než se mu dostává a především dostávala. Nikdo nemůže přehlédnout takovou masitost svalového rozvoje, jaké Sergio Oliva dosáhnul. Na těchto obrázcích je vidět, jak mohutné paže – předloktí a nadloktí Sergio Oliva vlastnil. Bicepsy Larryho Scotta i Arnolda Schwarzeneggera působí impozantně, ale svalový rozvoj Sergia Olivi je o něčem úplně jiném!

Mohutný svalový rozvoj celého těla

Celoživotní úspěchy Sergia Olivi

· 1985 Olympia - IFBB, 8 místo
· 1984 Olympia - IFBB, 8 místo
· 1981 Pro World Cup - WABBA, vítěz
· 1980 World Championships - WABBA, Professional, 1místo
· 1978 Olympus - WBBG, vítěz
· 1977 World Championships - WABBA, Professional, 1 místo
· 1976 Olympus - WBBG, vítěz
· 1975 Olympus - WBBG, vítěz
· 1974 Mr International, Professional, 1 místo
· 1973 Mr International - IFBB, Professional, 1 místo
· 1972 Olympia - IFBB, 2 místo
· 1971 Universe - Pro - NABBA, 2 místo
· 1970 Olympia - IFBB, 2 místo
· 1970 Mr World - AAU, 2 místo
· 1969 Olympia - IFBB, vítěz
· 1968 Olympia - IFBB, vítěz
· 1967 Universe - IFBB, celkový vítěz
· 1967 Olympia - IFBB, vítěz
· 1966 Olympia - IFBB, 4 místo
· 1966 Mr World - IFBB, 1 místo
· 1966 Mr World - IFBB, celkový vítěz
· 1966 Mr America - AAU, 1 místo
· 1966 Mr America - AAU, 2 místo
· 1966 Junior Mr America - AAU, 1 místo
· 1966 Junior Mr America - AAU, 1 místo
· 1965 Mr America - AAU, 1 místo
· 1965 Mr America - AAU, 4 místo
· 1965 Junior Mr America – AAU, vítěz
· 1965 Junior Mr America - AAU, 2 místo
· 1964 Mr America - AAU, Most Muscular, 3 místo
· 1964 Mr America - AAU, 7 místo

Sergio Oliva dnes - jako obvykle ověšený zlatem

Je velkou škodou, že se zapomíná na výborný kulturisty z let minulých, který oslňovali svět, i když nestáli pevně na samém vrcholu, ale pohybovali se kolem nejvyšších příček. Sergio měl velkou smůlu i v tom, že byl Kubánec, nebyl běloch a to se v jeho době obracelo proti němu, protože někteří lidé nedokáží přijmout sportovce tmavé pleti. I přes svůj velký handikep Sergio Oliva pro svojí neskutečnou mohutnost - masitost, jakou neměl ani Arnold dokázal pobláznit davy fanoušků. Pro mě zůstává Sergio Oliva obrovským vzorem a doménou kulturistiky minulého století!

Dovedete si představit, kdyby Sergio Oliva soutěžil v dnešní době a měl přístup k látkám, které profíci používají. Jakou by měl Sergio Oliva asi hmotnost, jak by vypadal?

 

 

2018 © Vseokulturistice.cz – Všechna práva vyhrazena.