SPORTOVNÍ VÝŽIVA:    SLEVY - AKCE | PROTEINY | GAINERY | ANABOLIZÉRY | AMINOKYSELINY | SPALOVAČE | KLOUBNÍ VÝŽIVA | VITAMÍNY
Jay Cutler - Mr. Olympia 2006
levne-proteiny


24.07. | Střečing

Prevence poranění pohybového systému

Prevence poranění pohybového systému
Bolesti páteře se často objevují u většiny z nás. Ve většině případů se jedná o vrozené dispozice, které jsou podporovány nesprávnou chůzí, držením těla a sedavým zaměstnáním.

Nedostatek pohybu nebo jednostranné pracovní či sportovní přetěžování pohybového systému také značnou měrou přispívá k bolestem zad.

Výskyt těchto potíží začíná již od mladšího věku. Děti nemají dostatek pohybu, pasivně využívají volný čas. S vyvolanými problémy souvisí i nevhodná strava a následná nadváha již ve školním věku.

Od dětského věku se často jedná o poruchu celého hybného systému. Příčinou bývá vysoké svalové napětí ve svalech. Napětí ve svalech je způsobeno výše uvedenými příklady, protože vzniká svalová nerovnováha.

Pro jednoduchost jde o to, že protichůdné svaly například břicho a vzpřimovače zad (bederní část zad) musí být dostatečné silné. Jakmile jsou například břišní svaly ochablé, bude vás bolet bederní páteř.

Pro udržení zdravé páteře a zad jsou tedy nedůležitější silné břišní svaly. Posilování a strečink jsou aktivitami, kterými můžete svalovou nerovnováhu limitovat. Nesprávné držení těla má vliv na celé lidské tělo.

Ochablé svaly, přetížení kloubů, psichycké problémy, onemocnění vnitřních orgánů. Správné systematické posilování a strečink prodlužuje život a především jeho kvalitu. Vrcholový sport nemá se zdravím příliš společného, jelikož zde dochází často k jednostrannému přetěžování určitých svalových skupin a kloubů.

Bolesti zad jsou zapříčiněny nesprávným držením těla a to má za následek nevhodné zatížení páteře a kloubů, což se časem projeví zdravotními potížemi. Nesprávné držení těla ovlivňuje postavení svalů a jejich funkci.

Jedním z důvodů také může být jednostranné přetěžování určitých svalových partií například posilování pouze vrchní části těla, kdy se po celou dobu přetěžuje jedna polovina těla. Vzniká svalová nerovnováha, která by se měla kompenzovat vhodným cvičením.

Dalším důvodem může být celková ochablost svalstva pro nedostatek pohybu a využití svalů. Svaly nejsou zatěžovány, tak jak by měli a ochabují. Řešením těchto situací je systematické pravidelné cvičení. Nejlepším východiskem se jeví posilování s vlastní váhou či se zátěží a strečink.

Tyto aktivity musí být správně prováděny, jinak by mohlo například při posilování s těžkými činkami dojít k přetížení určité části těla. Nevhodně vybrané cviky a neposilování celého těla může přivodit ještě hlubší problémy.

Úplně nejčastější bolesti se objevují v hrudní páteři. Příčinou ohlé hrudní páteře (hrudní hyperkyfóza) jsou ochablé mezilopatkové svaly a zkrácené prsní svaly, které tlačí (přitahují) ramena dovnitř. Tím vám vzniknou kulatá záda a ohýbáte se dopředu.

Dokud je člověk mladý, ohlá hrudní páteř nebude příčinou bolestí zad. Bolesti se většinou dostaví v pozdějším věku a při fyzické aktivitě. Hrudní hyperkyfózu je zapotřebí odstranit alespoň částečně v dětském věku.

V dospělosti páteř zatuhne a držení těla a bolesti zad můžete ovlivnit pouze cvičením. Ne však je úplně odstranit. Jelikož páteř máte již pevně křivou.

Bolesti páteře také mohou způsobovat psychické problémy. Veškeré vnitřní problémy, stres a zvýšené psychické napětí se projeví v napětí svalů v oblasti šíje a v oblasti křížové páteře. Deprese a dlouho trvající stresy mohou způsobit ztuhnutí svalů, které působí nepravidelné zatěžování obratlů. Bolesti zad také mohou vznikat u žen s velkým poprsím, pro přetížení hrudní páteře.

Veškeré problémy spojené s bolestmi páteře se dají obvykle odstranit (v některých případech se dají odstranit pouze částečně). Preventivně musíte používat posilovací cvičení a nebo alespoň strečinkové cviky, kterými můžete také ovlivnit svoje klouby.

Ty bývají často v neustálém napětí a jejich přetěžování vede k opotřebování. Pravidelným strečinkem zvyšujete kloubní pohyblivost a tím i výživu kloubů.

Strečinkem pozitivně ovlivníte flexibilitu (pružnost) svalu. Sval je poté připravený na náročný výkon a především předcházíte k jeho zranění. Co je pro kulturistiku a všechny sporty podstatné, je že po tréninku pravidelné strečování snižuje poškození svalu a jeho bolestivost.

Při strečování po posilovacím tréninku odchází kyselina mléčná ze svalu a svalová vlákna rychleji regenerují jelikož jsou lépe okysličená.SOJA PROTEIN 85 - 1kg
Kvalitní Sojový protein s podílem 85% bílkovin. S nízkým obsahem tuků, vhodný i při redukční dietě.
Cena: 345 Kč levne-proteiny.cz
SUŠENÉ BÍLKY 84 natural - 1kg
Stejně jako v klasických vejcích tak i v sušených vaječných bílcích naleznete hodnotné aminokyselinové spektrum.
Cena: 498 Kč levne-proteiny.cz
WPC PROTEIN 80 - 1kg
WPC protein se vyznačuje dobrou stravitelností a kvalitním spektrem aminokyselin, což z něj dělá vysoce účinný proteinový přípravek.
Cena: 390 Kč levne-proteiny.cz
Náš TIP
číst

Prevence poranění pohybového systému

Bolesti páteře se často objevují u většiny z nás. Ve většině případů se jedná o vrozené dispozice, které jsou podporovány nesprávnou chůzí, držením těla a sedavým zaměstnáním.
číst

Strečink tricepsových svalů

Strečink tricepsů by jste neměli podceňovat. Strečink má svá pozitiva, která se vyplatí využít ve svém objemovém či posilovacím tréninku.
číst

Strečink hýžďových svalů

Protahování hýžďových svalů by mělo být spojeno se strečinkem spodní části těla.
OVESNÁ KAŠE - 1kg
Ovesná instantní kaše je bohatým zdrojem komplexních sacharidů, které vám dodají potřebnou energii hned po ránu nebo kdykoliv během dne formou svačiny.
Cena: 160 Kč levne-proteiny.cz
MASS GAINER - 1kg
Sacharidové přípravky – gainery jsou dobrým pomocníkem pro ty, kteří se snaží zvýšit objem svalové hmoty.
Cena: 287 Kč levne-proteiny.cz
CREATIN - 1kg
Za posledních 20 let se Creatin stal opravdovým fenoménem mezi špičkovými kulturisty. A tak by jste jeho účinky při budování svalové hmoty měli také vyzkoušet.
Cena: 420 Kč levne-proteiny.cz
číst

Strečink prsních svalů

Zkrácené prsní svaly jsou jedním z nejčastějších problémů při posilování. Zkrácené svalově rozvinuté prsní svaly nebudí příliš pěkný pohled na okolí.
číst

Strečink svalstva šíje a krku

Základní a jednoduchý strečink svalstva šíje a krku, který by jste měli provádět před každým posilovacím tréninkem a i mimo posilovnu.
číst

Strečink - zadní část stehna (hamstringy)

Tak jako strečink přední části stehna (kvadricepsu) je i strečink zadní části stehna (hamstringy) základem pro budování kvalitní svalové hmoty.
číst

Strečink – přední část stehna (kvadriceps)

Přední stranu stehna má velké množství sportovců zkrácenou a proto je nutné tento problém brát na vědomí a odstranit ho jednoduchým cvičením.
číst

Cviky úklonové a rotační - svalstvo zad

Další strečinkové cviky, které protahují střed těla. Rotace a úklony uvolňují stres v oblasti bederní páteře a tím celkově cvičení napomáhá k lepší flexibilitě svalů.
číst

Strečink svalů předloktí

Svalstvo předloktí je menší, ale zato velmi početnou skupinou svalů - flexorů a extenzorů, které si před tréninkem zaslouží kvalitní protažení. Čeká na vás 9 jednoduchých strečinkových cviků.
číst

Strečink ramenních svalů

Strečink ramenních svalů je často opomíjen nebo pouze odbyt kroužením paží do předu a do zadu. Zkuste věnovat více minut před tréninkem také strečinku ramen.
Zvážení a aplikování těchto rad je na každém z vás! | Kopírování a šíření těchto materiálů je bez souhlasu redakce zakázáno!
Copyright © 2013 kulturistika & fitness | Levne-proteiny.cz | Posilovani-Fitness.eu | Fitness Centra v Praze