Rubrika: Začátečníci

  Posilovací stroje ve vašem tréninku

Dnešní škála posilovacích strojů je velice široká. Výrobci rok od roku vylepšují mašiny jak svým designem, tak jejich praktickou využitelností.

Pokud vám jde o budování svalové hmoty, nic se nevyrovná volným váhám (činkám). Základní cviky s činkami vyžadují úsilí pro udržení stability těla, a to vede k aktivaci pomocných svalových skupin nacházející se v okolí cílové cvičené partie.

To co je dobré pro celkovou svalnatost, není dobré pro rozvoj konkrétního svalu. Sval nedostatečně izolujete a nepřivedete k maximálnímu objemovému růstu. A to je právě ten správný čas, kdy do hry vstupují stroje.

Jejich hlavní funkcí je, že mají svaly přivést do maximální izolovanosti od ostatních svalových skupin. Jestliže vás tedy trápí zaostávající partie, stroje mohou být tím správným řešením. Můžete tak přímo stimulovat svalové partie, které to nejvíc potřebují.

Jakmile cvičíte s volnou činkou, musíte si uvědomit, že budete muset pro stabilitu těla vydat více energie než kdyby jste cvičili izolovaně. Rozdíl mezi výdejem energie při cvičení s volnou činkou a na stroji je poměrně velký.

Například, když budete provádět těžké tlaky ramen s jednoručkami v sedě, budete si muset nejdřív jednoruční činky vyndat ze stojanu, pak si je nahodíte na kolena. Dostat je nad sebe za pomoci tréninkového partnera. Ztratili jste energii a to jste ještě neudělali ani jedno opakování.

Další energii ztrácíte při vyvažování činky (jednoruček) při cvičení. (Fakt, že se do cviku zapojují nepřímo jiné svalové skupiny, zde nerozebíráme. V tomto článku jde o pozitiva cvičení na strojích). Při cvičení na strojích nutnost vyvažování odpadá. Stačí zaujmout správnou cvičební polohu a naplno se koncentrovat na kontrakci svalů, bez zbytečného přetěžování ostatních svalových skupin.

Izolované cvičení vám pomůže zaměřit se na detaily a tím významně ovlivníte tvar svalu. Například na vrcholek bicepsu je možné použít kladku ve stoji s pevným držákem. Jestliže používáte při tréninku občas vypalovačky (Máte dvě činky, jednu těžší a druhou lehčí. Nejprve odcvičíte několik opakování s těžší činkou a následně vezmete do rukou lehčí činky a uděláte maximum opakování.)

„ Izolace umožní tvrdší procvičení daného svalu. “

Zde mohou stroje znamenat výhodu, jelikož nemusíte používat dvě jednoruční činky ani nemusíte shazovat kotouče z velké nakládačky. Když budete cvičit na stoji, stačí přehodit kolík na na závaží a jedete dál.

V tomto případě stroje poskytují lepší kontrolu a nepřerušované napětí. Tak budete moci provést i více opakování. Pokud pospícháte a nemáte čas odcvičit kvalitní trénink s jednoručními a nakládacími činkami, využijte opět strojů. Nemusíte se zdržovat nakládáním a uklízením kotoučů. Stroj si stačí pouze nastavit na svou postavu, zvolit si odpor a můžete začít hned cvičit.

V případě, že jste prodělali nějaké zranění, využijte stroje k dočasnému cvičení než se zotavíte a budete moci opět cvičit s volnými činkami. Vysoká bezpečnost strojů je značnou výhodou oproti volným váhám. Při cvičení na strojích přímo zatěžujete určitý sval a tím se vyvarujete zatížení postižené zraněné oblasti, která potřebuje momentálně čas pro své doléčení.

Pomocí strojů se rychleji vrátíte do tréninku a chytnete formu v kratší časovém intervalu, než kdyby jste necvičili během zranění vůbec (cvičení na strojích nedoporučuji lidem, kteří jsou zranění a potřebují naprostý klid. Doporučení výše v řádcích je pro lidi, kteří již cítí, že by mohli zařadit lehké tréninky přičemž se cítí eventuelně zdrávi).

Úplní začátečníci by měli vždy začínat první trénink na strojích. Je to vhodné pro jejich bezpečnost a především pro jejich co nejrychlejší pokrok kupředu. Při cvičení na strojích se nacházíte ve stabilní poloze, takže těžko někdo bude cheatingovat. Tím se snižuje riziko zranění na minimum.

Jestli cvičíte pro maximální svalové přírůstky, nedoporučuji se výhradně spoléhat na cviky pouze na strojích. Musíte umět skloubit cvičení s volnými činkami a samostatné cvičení na strojích.

Dobrý trénink by měl rozvíjet objem svalů i tvar všech svalových skupin. Na strojích cvičte stejně tvrdě jako s volnými váhami. Věnujte svému tréninku dostatek intenzity a hlavně u každého cviku přemýšlejte!

 

 

2018 © Vseokulturistice.cz – Všechna práva vyhrazena.