Rubrika: Výživa

  Nepodceňujte příjem Aminokyselin

Proč kupovat aminokyseliny?

Aminokyseliny působí anabolicky za splnění některých podmínek. Musí být splněno především to, že určité aminokyseliny v těle převahují - jejich nadbytek oproti jiným aminokyselinám v krvi. Jakmile tuto podmínku nesplníte, nelze dosáhnout pozitivního efektu, který nastává při braní určitých aminokyselin.

Toho se nejlépe docílí ráno nalačno, kdy přijmete aminokyseliny (BCAA, Egg amino, Beef amino atd.), které se dostanou do krve jako úplně první živiny dne a hlavně sami bez dalších látek obsažených ve snídani. V tomto případě jste dosáhli značného nadbytku určitých aminokyselin a efekt působení může začít.

Jakmile budete brát aminokyseliny například po obědě, efekt nebude tak velký jako, když dávkujete aminokyseliny nalačno. Při současném užití jídla a jedné dávky aminokyselin není dosaženo tak vysokého efektu využití aminokyselinových látek, jelikož přijaté aminokyseliny s pevné stravy přebíjí aminokyseliny například přijaté s přípravku BCAA. Proto v takovém případě musíte příjem BCAA aminokyselin ještě více navýšit, aby jste přebyli přijaté aminokyseliny stravou.

Podobný efekt jako při příjmu ráno nalačno nastává při dávkování aminokyselin v průběhu tréninku nebo ihned po něm. Kdy se aminokyseliny dostávají do krve. V tomto případě je vhodné přijmout samostatné aminokyseliny, zejména BCAA a neužívat současně proteinový přípravek, který opět svým aminokyselinovým spektrem bude narušovat práci BCAA.

Proto v hodné přijmout ihned po tréninku sacharidový přípravek s co nejvyšším zastoupením sacharidů a z minimálním množstvím proteinů, aby tyto proteiny obsažené v sacharidovém přípravku nemohly přebíjet svými amynokyselinami přijaté aminokyseliny z BCAA. Proteinové přípravky se nikdy nepoužívají po tréninku - je to zásadní omyl, více se na toto téma dozvíte zde: První jídlo po tréninku, bílkoviny nebo sacharidy?

Brzy po tréninku by měl být přijat sacharidový přípravek. Efekt nastává u sportovců s pravidelným tréninkem!

BCAA

BCAA jsou tvořeny třemi esenciálními aminokyselinami – Valin, Leucin, Isoleucin (pro tělo jsou nezbytné). Spotřeba těchto pro tělo nepostradatelných aminokyselin při tréninku stoupá pětinásobně oproti spotřebě ostatních aminokyselin. Proto je nutné BCAA doplňovat speciální sportovní výživou.

Někdo by mohl namítnout, že jeho protein, který používá obsahuje i BCAA, ale v předchozím textu jsme si vysvětlovali, že nejvyšší účinek se projeví tehdy, když BCAA přijímáte samostatně, v čisté formě, tedy pouze přijmete dávku BCAA, která se vám dostane do krve, kde tyto látky z BCAA musí převažovat, aby bylo dosaženo anabolického efektu!

Jinými slovy, pokud v krvi budou i jiné aminokyseliny z proteinu, ne tedy pouze BCAA aminokyseliny efekt plnohodnotně nenastane, protože je v krvi různý obsah různých aminokyselin a to není vhodné.

„ V krvi potřebujete mít vysoké množství - nadbytek BCAA, aby
požadovaný efekt nastal. “

Více o BCAA se dozvíte v samostatném článku: BCAA – doplnění aminokyselin po tréninku.

BEEF Aminokyseliny

Jak již název napovídá BEEF Aminokyseliny doplňují bílkoviny hovězího masa, ze kterého jsou také složené. Obliba BEEF Aminokyselin mezi příznivci kulturistiky prudce narůstá.

Vysoká poptávka po BEEF Aminokyselinách je docílena dobrou zkušeností sportovců při používání tohoto přípravku jako doplňkového zdroje hovězích proteinů.

Výhodou BEEF Aminokyselin je možnost vysokého dávkování kolem 4g na den. Možné jsou i vyšší denní dávky, které jsou však již na zvážení každého jednotlivce, který si sám určí jaké překročení denních doporučených dávek je pro něj optimální.

Denní dávky je vhodné rozdělit do několika menších denních dávek (podílů), kdy BEEF Amino dávkujete prakticky během celého dne. Těmito aminokyselinami je především vhodné doplňovat nedostatečný příjem bílkovin, vzláště pokud konzumujete stravu chudou na bílkoviny.

Další možné denní příjmi jsou 2 – 5 hodinu po skončení tréninku, kdy doplňujete aminokyseliny pro rychlejší regeneraci svalů. BEEF Amino lze brát i před spaním opět jako vhodný zdroj aminokyselin.

Cena tohoto produktu bývá značně vysoká pro jeho dobré účinky, které se projevují při dodržování optimálního jídelníčku a pravidelného tréninkového nasazení.

EGG Aminokyseliny

EGG Aminokyseliny doplňují aminokyseliny vajec. Není pochyb o účinnosti bílkovin vyskytujících se ve vejcích. Vejce se v kulturistickém jídelníčku dobře osvědčili a nechybí tak v žádném jídelníčku kulturisty právě pro dobrou kvalitu aminokyselin a vitamínů ve vejcích obsažených.

Při užívání EGG Amino ještě více navýšíte přísun těchto aminokyselin, které jsou vhodné a nezbytné pro výživu vašich svalů při tvrdém tréninku a nároku na rychlý růst svalové hmoty.

Proteiny tohoto výrobku jsou částečně hydrolyzované (před trávené) pro rychlejší a plnohodnotnější využití tělem.

Nejvyšší doporučené denní dávky se podobně jako u BEEF Amino pohybují kolem 4g, kdy se dávka inviduálně dle rozhodnutí uživatele může ještě zvýšit. Což se doporučuje jako vhodné. Cenově EGG Amino vychází o něco levněji než BEEF Amino.

Vhodné je tyto dva druhy aminokyselin mezi sebou vzájemně doplňovat, či brát jeden měsíc EGG Amino a druhý měsíc používat BEEF Amino, aby tělo mělo stále dostatečné množství (nadbytek) růstových látek pro budování svalové hmoty.

Denní dávkování bývá podobné jako u BEEF Amino. Tedy je možné brát rozdělené dávky do menších podílů ráno nalačno. Další podíl např. doplňovat před jídlem, které je chudé na bílkoviny, a 2 – 3 podíly brát 2 – 5 hodin po tréninku, kdy poslední dávka může být před spaním.

Závěrem

Pokud chodíte do posilovny jen pro zábavu jednou za týden, nemají pro vás aminokyseliny žádný význam. Ten kdo to však s nárůstem svalové hmoty myslí vážně, měl by se začít zajímat o příjem aminokyselin a umět se orientovat mezi jednotlivými druhy, které jsou dostupné na našem trhu.

Při výběru raději vybírejte aminokyseliny, u kterých znáte složení, tedy základní surovinu, ze které byli jednotlivé aminokyseliny získány.

Různé směsi aminokyselin, kde jsou vyjmenovány některé aminokyseliny vám nezaručují původ a zdroj těchto aminokyselin, tedy i jejich kvalitu, která pro vás bude jistě nejdůležitější.

Jestliže má výrobek popis BEEF Amino či EGG Amino, víte jakého původu aminokyseliny jsou a z jakého zdroje byli získány. U názvu např. AMINO MAX netušíte ani po přečtení složení z čeho jsou vlastně aminokyseliny pro přípravek získávány a co si do svého těla tedy vpravujete.

 

 

2018 © Vseokulturistice.cz – Všechna práva vyhrazena.