Rubrika: Pokročilý

  Měřte svoje svaly

Na váze však nemůžete poznat malé přírůstky, protože můžete ztratit nějaký podíl tukové části a ten nahradit svalovou hmotu. Poté může váha ukazovat stále stejné hodnoty. Jestliže jste ubrali na tuku a přibrali něco na svalech, měli by jste to poznat v zrcadle.

Jenže jestliže se vidíte každý den, můžete si připadat pořád stejní a nebudete schopni objektivně posoudit jestli se zlepšujete či nikoli.

Lze si nechat změřit i procento podkožního tuku, ale praktičtější záležitostí, která prozradí vše přesně na milimetr je měření. Čím se měřit? Stačí si koupit klasický krejčovský metr a jednou za např. 14 dní se v určitých partiích změřit.

Nabírání svalové hmoty není rychlý proces. Začátečník může přibrat rychle 5 – 10 kilo, ale nadále takovou rychlostí bude málo kdo přibírat. Pokročilý přibírají již pomaleji jedno kilo za druhým.

Když přiberete 1 kilo za 3 měsíce, můžete být spokojeni. Tři měsíce tvrdého tréninku a diety je dlouhá doba. Jeden kilogram svalové hmoty se na váze může projevit, ale vy ho na sobě „nevidíte“, protože si připadáte stále stejní. Tak jak jste jeden kilogram nabrali, tak ho můžete taky rychle ztratit.

Někdo nabere během tří měsíců více čisté svalové hmoty. Jeden kilogram je průměrem mezi talentovanými a netalentovanými kulturisty. Váha sice ukázala, že jste jeden kilogram nabrali, ale už neukáže, v kterých partiích.

Měřením můžete přesně určit, které svalové partie se vám zvětšili, jestli jste přibrali kilogram například na hýždích nebo rovnoměrně po celém těle. To vám může velice pomoc při sestavování a přístupu k vašemu tréninku.

Když vyhodnotíte při zvážení, že jste opravdu nabrali jeden kilogram svalové hmoty a při přeměření zjistíte, že jste hmotu přibrali jenom na hýždích, budete se muset zamyslet, kde děláte chybu.

Kdyby jste se soustředili pouze na váhu, která vám za 6 měsíců naváží již např. 2 kila čisté svalové hmoty a vy ji přibrali na hýždích, tak půl roku tréninku jste docela promarnili a v podstatě jste se nezlepšili, jenom vám narostl zadek.

To že vám pomalu roste zadek jste si všimnout nemuseli, protože si na něj sami nevidíte a 6 měsíců je dlouhá doba, během které si připadáte stále v zrcadle stejní.

Váha ukáže váhu vašeho těla, nedokáže vám, ale říci, kde jste přibrali. Od toho máte krejčovský metr, aby jste jednou za čas kontrolovali své přírůstky. Aby jste zkrátka nenabírali tam kde nechcete, jako jsou hýždě a pas.

Měřením se můžete jednou za čas, třeba i po jednom měsíci kontrolovat a vyhodnotit, jak na tom doopravdy jste. Měřením můžete zjistit, že jste třeba i o část svalové hmoty přišli a v čas udělat patřičná rozhodnutí a opatření, aby jste se začali zase zlepšovat a neztráceli zbytečně formu.

Kde se měřit a jak?

Nejlepší je měřit zatnutý sval a to v jeho nejobjemnější části. Přesnost měření je velice důležitá, protože špatné měření vám bude k ničemu. Budete skreslovat své míry sami sobě. Měření je jednoduché. Krejčovský metr si omotáte například kolem stehna v bodě, kde je při zatnutí nejobjemnější změříte přesný objem s přesností na jeden milimetr.

Měření je důležité provádět vždy za stejných okolností. To znamená, že když se budete měřit a zapisovat objem stehenních svalů ihned po tréninku kvadricepsů, další měření musíte pro přesnost také provést po tréninku kvadricepsů. Jinak získáte vždy jiné údaje. Zatnuté napumpované stehno má větší objem, než zatnuté nenapumpované stehno!

To samé bude platit pro ostatní svalové partie. Poměřovat můžete každý sval: stehna, lýtka, boky, pas, prsa, záda, paže a předloktí.

Ještě bych se zastavil u měření prsou a zad. Když budete chtít změřit prsní svaly, metr si omotáte kolem zad, která jsou uvolněná, tak aby se konec metru a naměřená část setkali v nejobjemnějším místě prsních svalů.

Budete tedy měřit více ve spodní části prsou. Pokud budete chtít přeměřit zádové svaly, musíte záda zatnout a metr mít v oblasti podpaží. V těchto partiích se měření provádí dost náročně. Záleží na postavení zad, jestli se budete mírně hrbit nebo zda budete mít vypnutá prsa.

To vše hraje svoji roli několika centimetrů, jak si sami můžete vyzkoušet. Proto je důležité, najít si a pamatovat polohu, ve které se pravidelně budete měřit. Prsní svaly je nejlepší poměřovat zároveň se svaly zádovými. Kdy máte zatnutý široký sval zádový a prsa směřující vzhůru. V těchto místech naměříte nejvíce centimetrů.

Měření si pečlivě měsíc po měsíci zapisujte a po roce či dvou zjistíte, že váha rafičky příliš neposkočila, ale centimetry v některých partiích se radikálně navýšili.

 

 

2018 © Vseokulturistice.cz – Všechna práva vyhrazena.