Rubrika: Pokročilý

  Kdy použít háky a trhačky?

Používání háků, trhaček a třeba i rukavic není nic nového. Každý, kdo někdy toužil po svalech a věnoval cvičení nějaké úsilí, přemýšlel jistě o tom, jak vylepšit úchop tím tedy i své vlastní výkony.

Jak zvednout vyšší zátěž. Obecně se dá říci, že háky a trhačky zlepšují sílu úchopu při cvičení.

Rozebereme si zde vybrané cviky, u kterých je použití těchto cvičebních pomůcek dosti časté a někdy sporné.

Mrtvé tahy

Někteří borci tvrdí, že nemá smysl používat háky a trhačky při mrtvolách. Důvodem je ochabování předloktí a úchopu, druzí použití háků a trhaček nezatracují. Kde je tedy pravda? Problém je snadno řešitelný. Stačí se jen zamyslet.

Jestliže například děláte trojboj, jste lifte nebo se chystáte na soutěž v mrtvolách, je jasné, že použití háků a trhaček je zde nesmyslné. Na soutěži vám nikdo nedovolí háky ani trhačky používat. Musíte mít tedy dostatečně silné předloktí a úchop, aby jste dokázali v rukou udržet vysokou zátěž pro jedno opakování.

V kulturistickém tréninku není použití háků a trhaček na škodu. Pokud vám jde o objem svalů a děláte mrtvoly cca po osmi opakování, jistě si naložíte maximální váhu, se kterou jste schopni provést osm daných opakování v jedné sérii. Například u šestého opakování můžete zjistit, že již nejste schopní provést další opakování, protože vám začíná žerď činky vyklouzávat z rukou.

Jestliže máte slabší předloktí, používejte háky a trhačky při mrtvolách. Někdo je přesvědčen, že bez háků a trhaček se zpevní síla stisku. To je možné, ale málo kdo je schopen provádět mrtvoly se 150kg po osmi opakování, tak aby mu činka nevyklouzla bez háků z rukou. Jestliže máte celkově menší ruce (dlaně), nemůžete mít sevření ruky nikdy tak silné jako někteří borci.

Ten kdo má problém s pevným úchopem a nebude používat háky či trhačky, u posledních opakování nebude se moci soustředit na samotná záda, kvůli kterým cvik provádíte. Veškerá snaha se začne postupně se zvyšujícím počtem opakování přesouvat k vašemu stisku. Pamatujte, že v objemovém tréninku cvičíte mrtvoly pro záda a ne pro zpevnění předloktí, k tomu jsou určeny jiné cviky.

Shyby

U shybů by jste za každou cenu neměli používat trhačky. Na rozdíl od mrtvých tahů, zde předloktí nemusí zvládat tak vysokou zátěž a navíc většina lidí shyby cvičí cheatingem s několika kotouči kolem pasu. A přitom mají problém udělat několik kvalitních opakováních s vlastní váhou. Jestliže jste na tom tak dobře, že jste schopni cvičit se závažím a bez cheatingu, zde se dají trhačky i háky dobře použít. Opět se můžete výborně soustředit na procvičení zádových svalů (široký sval zádový), bez ohledu na sílu předloktí.

Takže bych to trochu shrnul. Pokud cvičíte shyby s vlastní váhou, trhačky ani háky určitě nepoužívejte. Předloktí by mělo být dostatečně silné na to, aby zvládlo několik shybů s vlastní váhou. Jakmile začnete používat přídavné zátěže a budete cítit, že by vás předloktí omezovalo při cvičení. Použití trhaček a háků je potom namístě. Pro shyby se více hodí použít trhačky než háky.

Cviky na kladkách

Mezi cviky na kladkách můžeme zařadit různé typy stahování kladek za a před hlavu. Dále přitahování spodní kladky. U těchto cviků se také dají použít háky i trhačky pro lepší zapojení svalů. Je však nutné uvědomit si, že cviky na kladkách nejsou objemovými cviky, ale tvarovacími. Nedá se však říci, že by objem nebudovali. Spíše se zde používají lehčí váhy, u kterých neroste až tak nutnost použití háků a trhaček pro neudržení tréninkové váhy.

Veslování s T-držákem, veslování s volnou činkou

U veslování s T-držákem a u přítahů osy není vhodné používat vysoké zátěže. Vzniká tím vysoký tlak na bederní páteř, která je po celou dobu cvičení přetížená. Proto nepoužívejte maximální váhy. Středně těžké váhy by jste měli být schopni zvládat i bez háků a trhaček.

Přítahy jednoručky k pasu

U tohoto cviku je opět nutné dávat pozor na přetížení bederní páteře. Cvik je jednostranně zaměřen, což může vyvolat potíže především při použití vysokých vah. Nepoužíváte vysoké váhy, takže použití háků a trhaček není nutné.

Jaký je rozdíl mezi háky a trhačky?

Základní rozdíl mezi háky a trhačky je v uchycení činky. Uchycení žerdě činky pomocí háků je snadné, stačí hák, který máte v dlani zaháknout do osy činky. Trhačky musíte kolem žerdě činky omotávat a postupně přitahovat k čince. Jakmile činku například při mrtvolách položíte na zem, musíte se od činky „odvázat“. Jde, ale spíš o zvyk, takže by vám uchycení trhaček nemělo po čase dělat problémy.

Je ovšem fakt, že trhačky vám nabízejí pevný a především těsný úchop. Činku máte přímo v dlani. Při použití háků činka mírně klesá s dlaní dolů. Použití háků je asi nejpraktičtější u mrtvých tahů a trhačky se nejčastěji používají při shybech.

Další zásadní rozdíl mezi háky a trhačkami není. Je však zapotřebí se vždy k čince či k hrazdě zodpovědně „připevnit“, aby jste si nezpůsobili zranění.

Značného pomocníka můžou představovat háky a trhačky v kombinaci partií záda - paže. Jestliže nejdříve cvičíte záda a poté následují paže, paže jsou celkově unavené ze samotného tréninku zádových svalů, jelikož paže představují jaké si háky pro procvičení zádových svalů.

Jestliže tedy kombinujete záda s pažemi v jeden tréninkový den, dobře vám pomohou háky či trhačky. Při použití háků nebo trhaček v tréninku zad, nejsou paže tolik namáhany. Proto u některých cviků můžete využít háků či trhaček.

 

 

2018 © Vseokulturistice.cz – Všechna práva vyhrazena.