Rubrika: Pokročilý

  German Volume Training

Hned na začátku musím napsat, že GVT není vhodný tréninkový systém pro začátečníky. Pokud začátečník začne využívat efektivitu vykonané práce systémem GVT, nedosáhne ničeho jiného než přetrénování.

GVT bych doporučil pouze hodně pokročilým kulturistům, kteří dobře znají svoje tělo a především znají reakce svalů na různé tréninkové stimuly z vlastní tréninkové praxe.

Některé informační zdroje popisují GVT chybně a proto začíná vznikat spousta různých nedorozumění a dochází tak ke střetu názorů mezi kulturisty. Nejčastěji média chybně prakticky sestavují trénink GVT, kdy vybírají nahodilé množství cviků pro různé partie.

Možná jste již vyzkoušeli mnoho různých metod, ale German Volum Training vás donutí přehodnotit svoje kvality, protože s podobným tréninkovým systéme jste se ještě nemohli setkat. GVT vypadá na první pohled jako rýsovací trénink pro „ženský“.

První dojem systému GVT na mě za působil jako další zpopularizovaný trénink, který nedává žádný rozumný smysl. Po odcvičení prvního tréninku GVT, jsem ale pochopil oč tu běží a mohu vřele tento tréninkový systém doporučit všem nadšencům kulturistiky.

Co je systém GVT?

Prakticky řečeno GVT je trénink, který se skládá z 10ti sérií a z 10ti opakování na jednu svalovou partii. Přičemž pro velké svalové partie připadají dva cviky a pro malou svalovou partii se používá jeden cvik. To je velice důležité a často podceňované! Jestli si budete systém GVT upravovat dle sebe, nebude GVT plně účinný jako při dodržení všech jeho pravidel.

Rozdělení partií

A) Prsa, Biceps
B) Kvadriceps, Hamstringy, Lýtka
C) Záda, Triceps

Spojení velké a malé svalové partie (tak jako u tréninku A a B) je ideální pro dostatečné procvičení obou svalů. Naprosto nevhodné a často špatně prezentované je spojení dvou velkých partií v jeden tréninkový den a dvou – tří svalových partií v další tréninkový den.

Naprosto nevhodné rozdělení tréninkových partií v systému GVT!

A) Prsa, Záda – dvě velké svalové partie
B) Nohy, Břicho
C) Biceps, triceps, ramena – tři malé svalové partie

Jak dlouho podle systému GVT cvičit?

Nejlepších výsledků je dosahováno po 10-12 týdnech cvičení podle systému GVT. Kratší doba nestimuluje dostatečně svaly a nestihne šokovat tělo. Delší použití GVT nad 12 týdnů vás omrzí a budete chtít zase zvedat těžké váhy s méně opakováními. Reakce těla již není viditelná.

Správný tréninkový plán systému GVT

Často se mluví ve spojitosti s GVT o těžkém tréninku, kdy po odcvičení prvního tréninkového dne nejste schopni být připraveni, nejste dostatečně z regenerováni k dalšímu tréninkovému dni. Tato situace vzniká u začátečníků, kteří neuposlechli varování.

Nebo v druhém případě, kdy GVT systém je nějakým opisem americké verze autorem, který neumí pořádně anglicky a přenesené informace jsou chybné, tak jak tomu velmi často v informačních zdrojích o kulturistice dochází.

Trénink je vhodné cvičit systémem 1+1, či 1+2. Prakticky to vypadá takto:

Pondělí: A) Prsa, Biceps, Břicho
Úterý: Den volna
Středa: B) Kvadriceps, Hamstringy, Lýtka
Čtvrtek: Den volna
Pátek: C) Záda, Ramena, Triceps, Břicho
Sobota: Den volna
Neděle: Den volna

Optimální váhu pro deset opakování není nutné žádným výpočtem určovat. GVT je systém pouze pro pokročilé. Kdo trénuje řadu let nepotřebuje žádný výpočet, má přesný odhad již v ruce. Takže různé výpočty, které napomáhají určit přesnou váhu zde nebudu uvádět. Kdo není schopen odhadnout jakou činku si má vzít do rukou pro deset opakování, není pokročilým a GVT trénink mu tedy nepřísluší používat!

Praktický GVT trénink

Pondělí
Prsa
Benchpress
Tlaky s jednoručkami hlavou na horu
Biceps
Bicepsový zdvih s velkou činkou podhmatem
Břicho
Leh-sed na zemi s rotací

Středa
Kvadriceps
Dřepy s velkou činkou
Leg-press
Hamstringy
Zakopávání v leže
Lýtka
Výpony ve stoji

Pátek
Záda
Shyby
Přítahy spodní kladky k pasu
Ramena
Tlaky ramen s jednoručkami
Triceps
Benchpress úzkým úchopem nadhmatem
Břicho
Leh-sed na zemi s rotací

Závěrem

Trénink bych nedoporučoval těžce nabírajícím jedincům. Některé zdroje naopak GVT systém doporučují jedincům, kteří těžko nabírají. Efekt však není takový, jak se o něm všude píše. Systém GVT je vhodnější pro „oplácanější“ typy, kteří na deset opakování reagují dobře.

Ektomorfním typům bych tento tréninkový systém GVT vůbec nedoporučoval. GVT celkově není takovým zázrakem jak se v některých informačních zdrojích o kulturistice píše. GVT má smysl, pro zpestření vašeho stereotypního tréninku. GVT můžete použít 3x – 4x v roce.

 

 

2018 © Vseokulturistice.cz – Všechna práva vyhrazena.