Rubrika: VÝŽIVA

  Doplňky výživy – proč je používat?

Nevíte jaké doplňky výživy používat a vlastně k čemu slouží? Využijte doplňky výživy k rychlejšímu svalovému růstu a k navýšení síly.

Doplňky výživy nebo jiným označením sportovní výživa se mezi sportovce rozšířila velmi rychle. Doplňky výživy se používají ve všech sportech: vytrvalostní sporty, silové sporty, bojové sporty atd. Zaměříme se však na sportovní výživu pro silové sporty, konkrétně pro kulturistiku.

Proč se při posilování používá sportovní výživa?

Jestliže chcete nabrat svalovou hmotu, musíte splnit několik základních podmínek, které odstartují vaše úsilí a časem se uvidí zda jste dostatečně vytrvalý, aby jste si zasloužili výsledky.

Většina začátečníků přikládá sportovní výživě příliš velkou pozornost. Není to špatně, ale jde o to, že při koupi doplňků výživy převážně začátečník kupuje věci, které pro začátečníka nejsou nijak podstatné – nutné. Jako začátečník má každý v sobě dostatek sil a energie pro samotný trénink a svalový růst. Jestli tedy jako začátečník začnete používat několik anabolizérů na jednou nebude to nejlepší volba. Začátečník potřebuje kvalitní proteinový přípravek, který dokáže ochraňovat především klouby a šlachy. Výživa kloubních spojů je pro začátečníky nejdůležitější, jelikož drtivá většina začátečníků se až doposud (někteří i nadále) stravovali nevhodně – obyčejné nevýživné jídlo.

První nutností bude začít s úpravou jídelníčku, které se zde nechci věnovat, je to dlouhé samostatné téma, které si můžete nastudovat v několika zpracovaných článcích v rubrice výživa.

Co si mám tedy jako začátečník koupit?

Základem musí být kvalitní protein ochraňující a vyživující klouby. Jaký proteinový přípravek si koupit? Další investicí by měli být vitamíny - multivitamín a lze také navýšit příjem vitamínu C. V několika měsících by to mělo bohatě stačit.

Jestliže jste typ obtížně nabírající, můžete do vaší výbavy zařadit i sacharidový přípravek – Gainer (článek o Gainerech zde: Sacharidové přípravky - Gainer)

Naprostým základem musí být však pravidelná výživná strava, která tvoří základ pro vaše budoucí svaly!

Cvičím několik měsíců, co si mám pořídit?

Jestli již cvičíte několik měsíců (máte doma kvalitní protein a vitamíny) můžete začít používat Creatin – Pravda o Creatinu, který vám dodá další sílu pro trénink a oživí se tím tak vaše tréninky a chuť na těžký objemový trénink. Jestli chcete investovat dále, pořiďte si BCAA, které vašim svalům dodají 3 důležité aminokyseliny – Valin, Leucin, Isoleucin (BCAA – doplnění aminokyselin po tréninku).

Cvičím delší dobu a již jsem nějaké doplňky vyzkoušel, co dál?

Na trhu je k dostání velký výběr doplňků výživy v různých kvalitách za různé ceny. Na výběr dále máte z osvědčeného HMB – které je v poslední době prodávanější než samotný Creatin monohydrát pro svůj silný účinek, na který reaguje každé tělo. (HMB – růstový stimulant) Potom je možné vybírat z různých aminokyselin, jak samotných, tak ze směsí. Základem je však stále kvalitní proteinový přípravek a vitamíny, na které se často zapomíná.

Sportovní doplňková výživa dokáže tělo popostrčit dopředu s viditelnými výsledky a to i bez velkých investic. Nutné je dodržovat objemový jídelníček, na který musíte spoléhat a jídelníček vhodně doplňovat i o další živiny z doplňků výživy, které obsahují látky, které by jste těžko získávali z pevné stravy.

Je důležité doplňky výživy mezi sebou vhodně kombinovat a nemíchat do sebe různé značky výrobků od různých výrobců. Volba jednotlivých dávek suplementů během dne je taky velmi podstatná. Jestli budete doplňky výživy dávkovat v nízkých dávkách, či v příliš vysokých, budete ztrácet peníze, které jste do sportovní výživy investovali.

Doplňky výživy lze zakoupit v obchodech:

www.jagrfit-sport.cz
www.levne-proteiny.cz

 

 

 

2017 © Vseokulturistice.cz – Všechna práva vyhrazena.