Rubrika:

  Arnold Schwarzenegger

Arnold byl vždy více tělem i duší kulturistou než hercem či Guvernérem Californie!

Arnold Schwarzenegger se narodil 30. července v roce 1947, tedy krátce po druhé Světové válce v Rakousku. Arnoldův otec pracoval jako policejní důstojník, ale i přesto se jeho rodina potýkala s nedostatkem peněz. Do jejich bytu nebyla zavedena elektřina, ani vodovod. Takže doma museli topit klasicky dřevem v kamnech a vodu Arnold se svým bratrem Meinhardem museli nosit z fontány z náměstí vzdálené 150m od domu.

Jedna z nejstarších fotek, která byla pořízena někdy ve 13 - 14 letech Arnolda Schwarzeneggera

Podmínky v jakých žil Arnold Schwarzenegger, nám v dnešní době připadají jako ve středověku. V poválečném období však takto žila drtivá většina Evropy. Každou neděli musel Arnold s celou rodinou do kostela.

Malý Arnold jako každý kluk nejdříve okusil fotbal, který ho sice bavil, ale nijak zvlášť v něm nevynikal. Na základní škole se dostal k atletice, které se krátký čas věnoval. Jakmile však poprvé vešel do posilovny, bylo rozhodnuto. Arnold začal jako kluk snít o titulu Mr. Univers.

Jedna z prvních soutěží Arnolda

Ve 14ti letech se Arnold setkal v létě na pláži Thalerského jezera s Kurtem Marnulem (bývalý Mr. Rakouska), který si všiml, že má Arnold fyzické předpoklady ke vzpírání.

Arnoldovi míry ve 15ti letech: výška 182 cm, váha 70 kg, biceps 41 cm, hrudník 104 cm, stehno 58 cm. Nějaký čas Arnold trénoval s Kurtem Marnulem, který ho po čase přihlásil do atletického klubu v Grazu. V té době měl již Arnold doma ve sklepě vlastní primitivní posilovnu.

Arnold Schwarzenegger v 16 letech - typicky hrdý výraz

Začátkem roku 1964 se stal Arnold juniorským mistrem Štýrska - Rakouska a na mistrovství Evropy v Jugoslávii skončil na 2. místě. Po těchto úspěších se mladý Arnold vydal na kulturistické mistrovství Rakouska 1964. Každý den trénoval 3 hodiny denně a s přehledem vyhrál titul Junior Mr. Austria, v kategorii juniorů skončil třetí. Na podzim roku 1964 zvítězil na juniorském přeboru Štýrska ve vzpírání s trojbojem 320 kg. A na podzim roku 1965 se stal mistrem Štýrska v kategorii muži.

Arnold se v té době do svých 18ti let učil tesařem. Úspěšně složil zkoušky a byl odveden v roce 1965 na vojnu. Arnold vstoupil na jeden rok do rakouské armády. Díky otcovým známým nastoupil Arnold na vojnu v Hradci (poblíž svého bydliště) a dostal výjimku ke snížení hranice věku pro řízení tanku z 21 let na 18 let.

Na vojně byl tedy jako tankista. V té době měl již Arnold takovou formu, že se mohl vydat na mistrovství Evropy v juniorské kategorii do Stuttgartu. Aby se mohl soutěže účastnit, musel nepovoleně utéci z kasáren. Titul jako mistr Evropy získal, ale po návratu ho čekalo týdenní vězení. Na této soutěži si vysloužil od svých soupeřů přezdívku „The Oak„ (dub).

Arnoldova forma v 17 - 18 letech

Rakouská armáda po zdařeném vítězství zřídila pro Arnolda posilovnu, ve které se mohl připravovat. Na mistrovství Evropy se Arnold díky svému vítězství seznámil s Albertem Busekem (vydavatel předního kulturistického časopisu), který mu nabídl místo trenéra ve své posilovně v Mnichově.

Po odsloužení základní vojenské služby Arnold nastoupil do této posilovny do Mnichova jako trenér a začal se připravovat na Mistrovství světa, které se konalo v Londýně. Alber Busek mezitím Arnolda propagoval ve svém časopise. Podařilo se mu na Mistrovství světa získat druhé místo, což ho motivovalo k ještě lepší přípravě. Účastí na Mistrovství světa v Londýně Arnold získal značné mezinárodní kontakty a stal se z něho nejvyhledávanější trenér v Mnichově.

Arnold se svojí manželkou Marií Shriver

Starý Gustav (otec) zastával názor, že svaly mají růst z práce a normálního sportování, ovšem zvětšovat je jenom tak bylo nemorální, nepřirozené a odporné. Po úspěších, které Arnold získal, byl otec Arnolda více benevolentní a v duši mu fandil.

Arnold Schwarzenegger se začal posléze věnovat společně s Frankem Columbem, který pochází i Itálie silovému trojboji. Na což několik měsíců poté v roce 1966 vyhrál německé mistrovství v trojboji. Příští rok, v roce 1967 si Arnold přijel do Londýna pro titul mistra světa anglického svazu NABBA, který získal s naprostým přehledem. Bylo jasné, že Arnold Schwarzenegger je vycházející hvězdou!

Video z konce 60 let - zde je Arnoldovi mezi 25 - 30 lety

Na videu je Arnold zhruba ve dvaceti letech. Nedá se s jistotou určit přesný datum vzniku tohoto videa. S jistotou můžu napsat, že Arnold s formou, kterou vidíte na videu odlétá do USA.

V roce 1968 obdržel Arnold od Weidra pozvánku do Ameriky na jeden rok, což mu pomohlo soustředit se na mistrovství všech svazů Mr. Olympii a zůstat v USA po dobu jednoho roku. V tomto roce vítězí na New York Pro. Mistrem Olympia se Arnold stát nemohl, na této Olympii v roce 1969 znovu obhájil již potřetí svoje prvenství Sergio Oliva.

Arnold se svojí rodinou

V roce 1970 si zahrál ve svém prvním filmu – Herkules v New Yorku. V září téhož roku se stal Mistrem NABBA, kde se mu podařilo porazit jeho idol Rega Parkse. O jeden den později vyhrál soutěž Mr. World v Columbusu, kde porazil i Sergia Olivu. Což bylo znamením, že Arnold Schwarzenegger bude z velkou pravděpodobností Mr. Olympia. A tak se i stalo. V říjnu v roce 1970 získal Arnold svůj první titul jako Mr. Olympia. Toto vítězství opakoval 6x v řadě!

Arnold jako vítěz Mr. Olympia 1970

Po Olympii v roce 1970 se na veřejnost dostali dohady o adekvátnosti Arnoldovi výhry nad Sergio Olivou.

V roce 1971 Arnold opět obhajuje titul Mr. Olympia. V tomto roce také umírá Arnoldův starší bratr Meinhard na následky autonehody. V roce 1972 Arnold opět zvítězil na soutěži Mr. Olympia a dostal hlavní roli v dokumentárním filmu Pumping Iron. V prosinci téhož roku zemřel Arnoldovi otec na srdeční infarkt.

Rok 1973 byl pro Arnolda opět úspěšný. Tento rok měl premiéru Arnoldův druhý film – The Long Goodbye. Arnold docházel na kurzy angličtiny a také se nechal zapsat do večerný školy na Californské univerzitě. Podařilo se mu získat již čtvrtý titul Mr. Olympia. Na druhém místě skončil Franko Columbo a za ním Serge Nubret.

Večerní škola na Californské Univerzitě v roce 1973

V říjnu v roce 1974 získal Arnold již pátý titul Mr. Olympia a o rok později v listopadu 1975 šestý titul, po čemž ohlásil odchod ze závodní kulturistiky.

Vítězství v roce 1975 (Serge Nubret - Schwarzenegger - Lou Ferrigno)

Fanoušci Arnolda byli zklamaní, ale soupeři Arnolda dostali konečně příležitost se také zviditelnit. Především Franco Columbo konečně mohl získat titul Mr. Olympia. Celé roky stál v Arnoldovu stínu (Franco Columbo od roku 1973 až do roku 1975 vždy skončil na druhé příčce hned za Arnoldem). Franco Columbo však ve své váhové kategorii brzy našel přemožitele, tím byl Frank Zane.

Arnold se začal věnovat filmu. V období dalších 20ti let natočil desítky filmů, méně či více známých. V roce 1976 natočil méně známý film Zůstaň Hladový, ve kterém hrál s Jeffem Bridgesem, a za který získal ocenění Zlatý globus. V roce 1977 byl dokončen dokumentární film Pumping Iron, o kterém se dodnes mluví. Vydal také knihu Výchova kulturisty.

Arnol za svojí kariéru procestoval téměř celý svět

Arnoldovi se přisuzují jenom výtečné vlastnosti. Arnol byl ve své době obrovskou hvězdou. Mohl si dovolit téměř vše, svět mu ležel u nohou. Dnes se o Arnoldovi mluví jen v dobrém, ale jeho chování, rozhazování peněz, kouření trávy a běhání za lehkými ženami se dnes maskuje. Arnoldův politický tým se snažil zlikvidovat veškeré pořízené video nahrávky a fotografie, které jsou pohoršující a zachycují Arnolda, jak si užívá lehkých drog, nevázného sexu atd. Arnold byl a je člověk z masa a kostí, takže i velké hvězdy mají své stinné stránky.

V roce 1979 vydal knihy: Arnoldovo formování postavy pro ženy a titul Arnoldova kulturistika pro muže. V listopadu téhož roku složil Arnold zkoušky mezinárodního marketingu fitness a začal dělat sportovního komentáře na Mr. Olympii. Jakmile se opět dostal do prostředí Mr. Olympie, začalo se Arnoldovi po profesionální kulturistice stýskat a rozhodl se nečekaně pro fanoušky i pro soupeře znovu získat a tím obhájit další titul Mr. Olympia 1980, již po sedmé.

Pro Arnolda to znamenalo připravit se po čtyřech letech bez soutěžení, do takové formy, aby přemohl Franka Zane, který byl již třikrát v řadě vítězem Mr. Olympia. V téže roce si na vítězství brousil zuby i legendární Mike Mentzer, který na loňské Olympii v roce 1979 sice vyhrál těžkou váhovou kategorii, ale celkovým vítězem se stal Frank Zane z lehké váhové kategorie.

Psal se rok 1980, čekalo se kdo tuto Olympii vyhraje, kdo se stane králem kulturistiky pro tento rok. Mike Mentzer byl považován za velkého favorita v těžké váhové kategorii, kde neměl tento rok konkurenta. To ovšem netušil, že se Arnold Schwarzenegger chystá vrátit na závodní prkna a znovu dokázat světu, že šest získaných titulů z předchozích let dokáže po čtyřech letech znovu obhájit a získat tak již sedmý titul.

Pózování Arnolda na Olympii 1980

Mike Mentzer při jednom rozhovoru po soutěži prohlásil, že Arnold Schwarzenegger podal přihlášku dlouho po oficiální uzávěrce přihlášek. Prý proto, že čekal na oficiální složení rozhodčích, aby věděl zda mu vybraní rozhodčí budou nakloněni. (Podobná aféra vznikla několik let nazpět mezi Sergiem Olivou a Arnoldem, kdy Arnold porazil Olivu prý proto, že Joe Weider dokázal Arnolda politicky protlačit a měl v moci výsledky Olympií.)

Po napjatém souboji se stal vítězem Arnold. Dosavadní Mr. Olympia Frank Zane skončil na třetí příčce a na dalším ročníku Olympie se ukázal až v roce 1982 a 1983. Mimochodem již nikdy se nestal vítězem Mr. Olympia.

Prvních pět příček z Olympie 1980

1. Arnold Schwarzenegger
2. Chris Dickerson
3. Frank Zane
4. Boyer Coe
5. Mike Mentzer

Mike Mentzer, který skončil na potupném pátém místě, se svojí porážkou nesouhlasil. Ještě několik měsíců po Olympii, zdrcený Mike Mentzer řešil své psychické problémy, které byli způsobené pátou příčkou alkoholem a léky. Tato prohra vykolejila Mikeho Mentzera natolik, že skončil s profesionální kulturistikou nadobro. Za celou jeho dosavadní kariéru se mu nikdy nepodařilo získat vítězství na Olympii, i když byl v roce 1979 tak blízko (obsadil druhou příčku za Frankem Zanem).

Pro Arnolda Schwarzeneggera byl rok 1980 posledním rokem jeho profesionální kariéry. V tom samém roce účinkoval ve filmu The Comeback, který je celý o tréninku a o soutěži Mr. Olympia. Pak následoval film The Jane Mansfield Story.

Fascinující forma Arnolda ke konci jeho bohaté kulturistické kariéry

V roce 1981 vzniklo první Arnoldovo tréninkové video, s názvem Shape Up With Arnold. V roce 1982 byl dokončen očekávaný film Barbar Conan, který se stal hitem a Arnold jako herec konečně získal uznání. Byl to jeho první film, který obletěl planetu. Jeden film však nestačil k tomu, aby se svalovec Arnold vryl nadobro do paměti všech lidí na celé planetě.

Netrvalo dlouho a začalo se pracovat na druhém dílů Conana pod názvem Ničitel Conan. V roce 1983 Arnold získal americké občanství a v příštím roce, tedy v roce 1984, měl Ničitel Conan očekávanou premiéru.

Herecká dráha Arnolda byla pěkně rozjetá. V roce 1984 se začal natáčet nezapomenutelný sci-fi film Terminátor, ještě neznámého režiséra Jamese Camerona. První díl Terminátora se dostal mezi deset nejlepších snímků roku 1984.

V roce 1985 Arnold vydal knihu Encyklopedie moderního Bodybuildingu. Pokračovalo natáčení třetího dílu Conana – Rudá Sonja a v srpnu tohoto roku oznámil Arnold a Maria Shriver své zasnoubení. Ještě na podzim dokončil další film Komando a byl zvolen mezinárodní hvězdou roku.

Arnold v Africe

Následovaly filmy: Špinavá dohoda, Predátor, Běžící muž, Rudé horko a komedie Dvojčata, což byl první film, který v USA vydělal více než 100 milionů dolarů.

V roce 1989 se stal vítězem v anketě Muscle and Fitness jako nejlepší kulturista všech dob. Jistě mu pomohla filmová propagace k této výhře. Vznikla Arnoldem sponzorovaná soutěž Arnold Classic a v tomtéž roce 13. prosince se Arnoldovi narodila jeho první dcera, kterou pojmenoval Katherine Eunice.

V roce 1990 byl Arnold jmenován do funkce prezidenta rady pro sport a fitness. Natočil film Policajt ze školky a podílel se na pořádání Olympijských her pro tělesně postižené.

V roce 1991 Arnold získal cenu Centra Simona Wiesenthala za podporu při vzniku studie Holocaustu. 23. července téhož roku se mu narodila Christina Maria Aurelia. Arnold natáčel film Terminátor 2 – Den Zúčtování a za získaný honorář si jako první civilista pořídil vojenský vůz Hummer.

Asi nejlepší zápletka z Terminátora 2

Arnold otevřel v Santa Monice svojí restauraci. Byl časopisem Premiere označen za 10. nejvýznamnějšího muže Hollywoodu. Odstupující Joe Goldem jmenoval Arnolda předsedou World Gym. V roce 1993 vydal Arnold další knihu s názvem Fitness dění a byl jmenován mezinárodní hvězdou desetiletí. V červnu téhož roku dokončil akční film Poslední hrdina a 18. září se Arnoldovy narodilo třetí dítě Patrick Arnold.

V roce 1994 natočil Arnold akční komedii Pravdivé lži, Likvidátor a komedie Rolničky, kam se podíváš. 14.7.1994 Arnold otiskl své dlaně a chodidla do chodníku u Mannova Čínského divadla.

V březnu v roce 1997 získal Arnold Schwarzenegger zlatou medaili IFBB za organizování fitness víkendů v Columbusu. Získal označení Nejvýznamnější kulturista 20. století a ocenění Humanista roku. Ve stejném roce v červnu byl uveden do kin nezdařený film Batman a Robin. A 27. září se Arnoldovi narodilo již čtvrté dítě Christopher Sergant. Arnold se také v tomto roce podrobil operaci vadné srdeční chlopně. Operace se zdařila a Arnold se rychle zotavil.

V roce 1998 Arnold slavnostně otevřel Stadion Arnolda Schwarzeneggera v Gazu. Ve stejném roce Arnoldovi umírá na infarkt jeho matka Aurelia. Arnold nebyl na filmových plátnech nějaký čas vidět. Ukázal se až v roce 2000 s akčním sci-fi 6. den. Další film v roce 2001 byl akční thriller Protiúder.

V roce 2003 Arnold ohromil svět svým dalším pokračováním již třetího dílu Terminátora – Vzpoura strojů. Za kterého inkasoval rekordní honorář 30 milionů dolarů. Film byl do kin uveden přesně dvanáct let po druhém díle s rekordním 200 milionovým rozpočtem a stal se jedním z největších hitů toho roku.

9. října 2003 vstoupil Arnold Schwarzenegger do politiky a s 2 520 911 hlasy se stal Guvernérem Kalifornie. Terminátor tři uzavřel hereckou dráhu Arnolda Schwarzeneggera. Za svůj život natočil kolem 300 filmů, méně či více známých.

Arnoldův Bilboard

Čtvrtý díl slavné akční sci-fi ságy Terminátor bude nejspíš bez Arnolda Schwarzeneggera. Scénárista Michael Ferris s šedesátiletým hercem a politikem v novém snímku nepočítá. Terminátor bez Schwarzeneggera bude pro diváky jako duše bez těla.

Jak bude vypadat budoucnost Arnolda Schwarzeneggera ukáže až čas. Pokud by jste se vrátili nazpět tohoto vyčerpávajícího článku a začetli se do prvních řádek, zjistíte, že Arnold pochází z domu, kde neměli ani vodu či elektřinu, nikdo by zřejmě nečekal, že Arnold Schwarzenegger takto ohromí v budoucnosti svět.

Je pro Arnolda Guvernérství poslední metou? Nebo se bude chtít dostat ještě víš? Poslední metou v politice pro Arnolda by mohlo být, stát se prezidentem Spojených států amerických. Avšak prezidentem USA se může stát jedině občan narozený na půdě Spojených států, tedy rozený Američan. No uvidíme co sebou přinese budoucnost.

Některé vybrané časopisy na kterých se objevil Arnold na titulních stranách:

 

 

2018 © Vseokulturistice.cz – Všechna práva vyhrazena.