Rubrika: Začátečníci

  Anonymní zpověď – jak mi zmohutnili paže!

Opět dotyčný nechce být zveřejněn a proto to budeme akceptovat. Výpověď popisuje způsob tréninku, po kterém dotyčnému - budeme mu říkat Tomáš, narostli konečně paže do pořádných objemů.

Redakce text trochu upravila, aby byl lépe čtenější. Jinak vše je originálním textem zaslaným do naší redakce jedním čtenářem, který chtěl přispět do naší rubriky svými zkušenostmi.

Zpověď

Posiluji od svých 16ti let. Vždy jsem se snažil dělat všechno správně. Četl jsem informace v časopisech i na internetu a s kámošem jsme si sestavovali první tréninky, podle kterých jsme společně cvičili. Od začátku jsem měl problém s rozvojem paží.

Kamarád měl ruce dobrý, ale já je měl dost hubený a potřeboval jsem v nich nabrat. Ostatní svaly - stehna, záda, hrudník byly tak nějak postejně velký, ale ruce mi viditelně zaostávaly. Snažil jsem se je cvičit dost tvrdě, aby rostly.

Po roce cvičení kámoš nabral docela dost, něco kolem 10ti kilo. Já nabral 5 kil. Byl jsem docela spokojený, ale ruce se mi vůbec nezlepšily. Naopak to vypadalo dost blbě, protože jsem nabral 5 kilo docela dobrý hmoty, tak se mi zvětšili všechny svaly, ale ruce ne. Takže hubený ruce byly jako pěst na oko.

Kamarád po roce cvičení odpadl, protože ho cvičení už moc nebavilo a začal se věnovat jiným zájmům. Já jsem měl do cvičení pořád dost motivace, hlavně proto, abych konečně zvětšil ruce. Celý další rok jsem cvičil sám.

Již jsem měl víc zkušeností než na začátku a věděl jsem líp jak cvičit. Svaly mi rostly, ale ruce pořád nereagovaly. Cvičil jsem biceps s velkou činkou, s jednoručkami i na kladkách. Tricepsy jsem cvičil na kladkách a francouzský tahy. Používal jsem 8 - 10 opakování. Snažil jsem se cvičení pořád měnit, aby ruce už po dvou rokách konečně reagovaly.

Jídelníček byl dobrý. To ukazovalo i to, že jsem prostě na ostatních svalech něco pomalu nabíral. Problém jsem viděl v genetice paží, prostě byli odjakživa hubený a bez síly. Třeba stehna mi docela dobře reagovali, ani jsem na ně nemusel vyvíjet velký tlak. Cvičil jsem je normálně a nemusel jsem jim věnovat přehnanou pozornost a pořád rostli a byli dost silný.

Jenže nohy nejsou v triku a v tílku vidět. Znakem síly jsou mohutný ruce, který jsem potřeboval taky mít. Po třech rokách cvičení ruce něco málo nabraly, ale vzhledem k tomu, že jsem zase nabral i na ostatních svalech a to nějakých 7 kilo, zase docela čistý hmoty, ruce byly pořád dost zaostalý a to nevypadá vůbec dobře.

Přišel, ale zlom. Měl jsem nového sparingpartnera, který byl o 5 let starší než já a měl docela zkušenosti. Cvičili jsem spolu 4x v týdnu, byl ve všem o krok ve předu, tedy měl větší sílu a měl něco přes 90 kilo. Já jsem se pohyboval na slabých 80 kilo.

„ Moje váha mě netrápila, protože jsem vypadal dobře,
jenom ruce extrémně zaostávaly. “

Trénovali jsme spolu všechny partie, měli jsme dost podobný trénink, takže jsme se shodli co budeme cvičit na jednotlivý svalový skupiny. I ve dnech, kdy budeme chodit do posilky jsme se shodli. Jeden rozdíl tady byl, a to pro mě zásadní, trénink paží měl sparingpartner odlišný od mého tréninku. Ruce měl teda dost dobrý, takže jsem uznal, že budeme cvičit podle jeho tréninku.

Zlom tedy konečně nastal. Základem pro bicáky byla velká naložená těžká činka (rovná) se kterou jsme za cheatingu a společný dopomoci zvedali 6 opakování, někdy jsme šli i na pět. A to po čtyřech sériích.

Každé zvednutí bylo hodně těžký a bolestivý. Další cvik pro paže jsem už nechtěl vidět. Následovali, ale bicepsový jednoručky v sedě. A to taky co nejtěžší, šli jsme na 5 - 6 opakování s cheatingem každou rukou. Takže to byl trénink bicepsů, už nic jiného nepřišlo. Můj minulý trénink se skládal aspoň ze čtyř cviků. Takže to byl pro mě teď rozdíl cvičit na bicáky jenom dva cviky a žádný z toho na kladce.

Pak následoval po krátké přestávce trénink tricepsů. Trénovali jsme stejným způsobem, používali těžké váhy. Prvním cvikem byli kliky na bradlech. Kolem pasu jsem si utáhl vzpěračský opasek a na něj připevnil pomocí řetězu se skobou 10ti kilový kotouč, tak abych zvládl 8 opakování.

Kliky na bradlech jsem do téhle doby nepoznal. Tricáky pálely jako nikdy předtím. Sparingpartner používal jako zátěž 70 kilo, což bylo pro mě úplně neúnosný. Podle toho, ale vypadali jeho tricáky a rozvinutá ramena. Začal jsem tedy cvičit těžký tlaky na bradlech. Cvičili jsme 8 opakování po 5 sériích a to pořádně těžkých, alespoň pro mě!

Jako druhý cvik jsme využili stahování horní kladky nadhmatem. A zase těžká opakování po 8mi a 4 série. Sparing mi dopomáhal při posledních opakováních stahováním lana. Dva cviky na tricepsy stačily. Kdyby mi před tréninkem někdo řekl, že dva cviky na bicáky a dva cviky na tricáky budou stačit, nevěřil bych.

Po těžkých sériích mi bylo ale jasný, že těžší trénink pro paže jsem dosud nepoznal. Nevím jestli tenhle postup je nějak zvláštní nebo něčím specializovaný, ale prostě fungoval!

Nic nebylo tak účinný jako tenhle trénink bicáků! Po půl roce jsem dosáhl nárůstu paží tak, že již nezaostávali oproti ostatním svalovým partiím, dnes mám ruce největší ze všech partií a musím je brzdit v růstu!

Takže dnes můžu říct každému, komu zaostávají paže ať zkusí cvičit jako já. Těžký bicepsový zdvihy podhmatem s velkou rovnou činkou za pomocí při posledních sériích s cheatingem a pro tricepsy jako základ těžký kliky na bradlech. Dneska si k pasu přivazuji už 75 kilo, takže hromadu kotoučů!

Tom
(všechny zdravím a přeji mnoho úspěchů!)

Tomovy cviky na biceps
Bicepsový zdvih s velkou činkou podhmatem 4 x 6
Bicepsový zdvih s jednoručkami v sedě 4 x 6
Kliky na bradlech 5 x 8
Stahování horní kladky nadhmatem 4 x 8

Toto byl příběh jednoho, dnes již úspěšného závodního kulturisty, který růst svých tehdy slabých paží rozlomil těžkými cviky.

Děkujeme za anonymní zpověď, která může někomu s podobným problémem napomoci.

Podobný článek s tréninkem na našem webu naleznete zde: Jak na nejsilnější paže?

Pokud se i vy chcete s ostatními čtenáři podělit o svůj zajímavý příběh, můžete jej zaslat do naší redakce na email redakce@vseokulturistice.cz

 

 

2018 © Vseokulturistice.cz – Všechna práva vyhrazena.