Rubrika:

  Anatomie zadní části stehna

Dvojhlavý sval stehenní (m. biceps femoris)

Dominantním svalem zadní části stehna je dvojhlavý sval stehenní (m. biceps femoris), který má dvě hlavy: dlouhou hlavu (caput longum) a krátkou hlavu (caput breve).

Dalšími většími svaly zadní části stehna jsou sval poloblanitý (m. semimebranosus) a sval pološlašitý (m. semitendinosus)

Sval poloblanitý (m. semimebranosus)

Všechny tři svaly provádějí především flexi v kolením kloubu a extenzi kyčelního kloubu. Fyziologický maximální rozsah pohybu flexe a extenze v kolenním kloubu je 135 stupňů a extenze v kyčli 10 stupňů.

Sval pološlašitý (m. semitendinosus)

Zadní část stehenních svalů má silnou tendenci ke zkracování, proto je nutné zadní část stehen pravidelně protahovat. Před posilovací tréninkem i mimo posilovnu. Zadní část stehenních svalů bývají jednou z nejčastěji zkrácených svalových skupin.

» Strečink – přední strana stehna (kvadriceps)
» Strečink hamstringů

Velký důraz při posilovacím tréninku klaďte na vyváženost přední a zadní části stehenních svalů. Přední část stehna u některých cvičenců je silnější než zadní část stehen, což vypadá neesteticky a především rozvoj přední části stehenních svalů je limitován objemem zadní části stehna.

Sval Začátek Úpon Funkce
Dvojhlavý sval stehenní
(m. biceps femoris)
Stehenní kost, hrbol sedací kosti Hlavice lýtkové kosti Extenze kyčelního kloubu a flexe kolenního kloubu, zevní rotace bérce
Sval poloblanitý
(m. semimebranosus)
Hrbol sedací kosti Holenní kost Flexe kolene ,flexe kyčle, vnitřní rotace bérce
Sval pološlašitý
(m. semitendinosus)
Hrbol sedací kosti Holenní kost Flexe kolene, flexe kyčle, vnitřní rotace bérce

 

 

2018 © Vseokulturistice.cz – Všechna práva vyhrazena.